5 rzeczy jakie musisz wiedzieć przed wyborem projektu warsztatu lub myjni

Planujemy budowę warsztatu do użytku prywatnego lub firmowego? A może chcielibyśmy stworzyć myjnię, w której można będzie komfortowo zadbać o samochód? Niezależnie od charakteru zamierzonej inwestycji, potrzebny będzie odpowiedni projekt. Na jego podstawie, jak również po przeprowadzeniu procesu adaptacyjnego, będziemy mogli zrealizować swoje biznesowe plany i świadczyć szeroko pojęte usługi związane z branżą samochodową. O czym powinniśmy wiedzieć przed wyborem projektu warsztatu lub myjni?

Wszechstronne przeznaczenie budynków

Przeglądając gotowe projekty MURATORA, znajdziecie wiele projektów, które nie nazywają się warsztatem, ale mogą pełnić taką funkcję. Budynki garażowo-magazynowe, które posiadają ogrzewanie oraz pomieszczenia pomocnicze – mogące pełnić funkcję zaplecza socjalno-sanitarnego, można przystosować do funkcji warsztatowej. Taki budynek może być także dwufunkcyjny tj. część miejsc postojowych można przeznaczyć na garaż, a część na usługi warsztatowe. Jeśli w budynku znajduje się obszerna przestrzeń magazynowa, możemy dodatkowo zrobić skład opon lub akcesoriów samochodowych.

Niektóre obiekty posiadają nazwę budynków usługowych, czyli także nie są konkretnie nazwane warsztatem, ale – podobnie jak w przypadku budynków garażowo-magazynowych – mogą być dedykowane do świadczenia usług warsztatowych. Najważniejszym aspektem jest to, aby budynek był ogrzewany i posiadał odpowiednie zaplecze. W kilku projektach usługowych, oprócz stanowisk samochodowych, zaprojektowano także część handlową, która może być sklepem z akcesoriami oraz część magazynową, do przechowywania części.

Możliwość zmian i adaptacja projektu

Jeżeli planujemy wykorzystać projekt budynku garażowo-magazynowego na prowadzenie działalności usługowej, powinniśmy dokonać odpowiednich zmian. Jedną z nich jest zmiana nazwy oraz funkcji pomieszczeń. Trzeba też pamiętać o właściwej wentylacji i na etapie adaptacji – wykonać stosowne uzgodnienia zdefiniowane dla konkretnego przeznaczenia budynku. Kolejnym elementem jest adaptacja projektu do warunków działki, tak, aby zapewnić odpowiednie miejsce do manewru aut i dostęp do hydrantu. Zgoda na zmiany, która znajduje się w projekcie, dopuszcza wprowadzenie w/w zmian, jak również pozwala na dodatkowe modyfikacje takie jak długość budynku, wymiary bram, rodzaj zastosowanych materiałów czy sposób ogrzewania budynku. Warto więc skonsultować nasze plany oraz wstępnie wybrany projekt z lokalnym architektem.

Optymalna wielkość budynku

Planując budowę warsztatu lub myjni, powinniśmy starannie przemyśleć wymiary takiego obiektu. Nasze plany powinniśmy dostosować nie tylko do parametrów działki, ale też do zasobności naszego portfela. Im szybciej zakończymy inwestycję, tym szybciej będziemy osiągać zaplanowane z niej przychody. Trzeba też przeanalizować potrzeby rynku na lokalnym obszarze oraz istniejącą konkurencję. Przemyślane działania pomogą w znalezieniu złotego środka, którym jest trafne oszacowanie biznesowego planu. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią gotówką, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z budowy większego obiektu, możesz skontaktować się z Doradcą Murator FINANSE, który pomoże Ci w uzyskaniu kredytu. W ofercie projektów MURATORA znajdziesz różnorodne projekty – od małych do dużych, a także takie, w których dodatkowo zaplanowano mieszkanie. Jeśli więc chciałbyś połączyć świadczenie usług z funkcją mieszkalną – nic prostszego – tego typu projektów jest bardzo wiele.

Zgodność z zapisami MPZP lub WZ

Decydując się na zakup projektu pamiętajmy, aby sprawdzić zgodność jego parametrów z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nasza gmina nie posiada MPZP, konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy, które pozwolą nam wybrać optymalną koncepcję architektoniczną. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na dopuszczalną wysokość zabudowy, wymiary obiektu czy kąt nachylenia dachu. Analizę warunków warto zrobić przy wsparciu architekta adaptującego.

Zgodność z wymaganiami formalno-prawnymi

Ostatnim, równie ważnym aspektem będzie zgodność budynku z wymaganiami formalno-prawnymi – szczególnie w sytuacji, gdy planujemy prowadzić w nim działalność usługową. Obiekt musi zostać dostosowany do planowanego wyposażenia i posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Niezbędne będzie uwzględnienie elementów istotnych z punktu widzenia BHP, ochrony przeciwpożarowej czy ogólnego komfortu osób korzystających z obiektu. Dzięki temu pozytywnie przejdziemy kontrolę sanepidu, Urzędu Dozoru Technicznego i Państwowej Straży Pożarnej..

Zdjęcie: Projekt UC43 Budynek usługowy z częścią mieszkalną, inż. Ryszard Fabrowski

Tekst sponsorowany: Projekt warsztatu od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Rate this post
Poprzedni artykułJak zapewnić sobie szybką, godziwą emeryturę i osiągnąć niezależność finansową?
Następny artykułProfesjonalne niszczenie dokumentacji – na czym polega? O czym warto pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj