Co to jest kapitał podwyższonego ryzyka?

Kapitał własny na rozruch, wzrost lub kapitał pożyczkowy zapewniony przez inwestorów prywatnych (inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka) lub wyspecjalizowane instytucje finansowe (domy finansowania rozwoju lub firmy kapitału podwyższonego ryzyka).

Nazywany również kapitałem podwyższonego ryzyka.

Kapitał podwyższonego ryzyka jest rodzajem finansowania dla nowego lub rozwijającego się przedsiębiorstwa.

Zazwyczaj pochodzi on od firm z kapitałem podwyższonego ryzyka, które specjalizują się w budowaniu portfeli finansowych o wysokim poziomie ryzyka.

W przypadku kapitału podwyższonego ryzyka firma venture capital udziela finansowania firmie rozpoczynającej działalność w zamian za kapitał własny w fazie rozruchu.

Jest to najczęściej spotykane w szybko rozwijających się branżach technologicznych, takich jak biotechnologia i oprogramowanie.

Osoba, która zajmuje się kapitałem podwyższonego ryzyka jest inwestorem kapitału podwyższonego ryzyka i zazwyczaj pracuje dla firmy kapitału podwyższonego ryzyka.

Firma zazwyczaj posiada jeden lub więcej portfeli inwestycyjnych, które są własnością spółki komandytowej.

Inwestor kapitału podwyższonego ryzyka jest często komplementariuszem w portfelu, a inwestorzy indywidualni lub inne instytucje (w szczególności uniwersyteckie fundusze kapitałowe i emerytalne) są komandytariuszami w spółce komandytowej.

Kapitał podwyższonego ryzyka a pożyczki

Chociaż pożyczki i kapitał podwyższonego ryzyka są wspólnymi metodami finansowania przedsiębiorstw, kapitał podwyższonego ryzyka bardzo różni się od pożyczki.

W przypadku pożyczki pożyczkodawca daje firmie pieniądze, a firma ma umowne zobowiązanie do spłaty tej kwoty wraz z odsetkami przez pewien okres czasu.

Czasami pożyczka jest zabezpieczona aktywami (np. sprzętem lub zapasami) lub należnościami. W przypadku wielu małych przedsiębiorstw pożyczka jest zabezpieczona osobistą gwarancją właściciela przedsiębiorstwa.

To zabezpieczenie pozwala pożyczkodawcy na odzyskanie części inwestycji w przypadku niewywiązania się przez pożyczkodawcę z płatności.

Z kapitałem podwyższonego ryzyka, firma rozpoczynająca działalność emituje prywatne akcje w zamian za pieniądze.

Fundusz partnerski venture capitalista staje się w rzeczywistości współwłaścicielem startupu. Ponadto kapitał podwyższonego ryzyka jest zazwyczaj wykorzystywany tylko w branżach o wysokim wzroście, w których ryzyko jest znacznie wyższe.

W takich przypadkach, w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań, majątek na zabezpieczenie kredytu jest niewielki lub nie ma go wcale, więc prawdopodobieństwo uzyskania kredytu jest znacznie mniejsze, a potencjalne wypłaty muszą być drastycznie wyższe, aby inwestycja zakończyła się sukcesem.

Kapitał podwyższonego ryzyka a finansowanie inwestycji i nasion przez Angel Investing & Seed Financing

Kiedy jest odpowiedni czas na Venture Capital?

Kapitał podwyższonego ryzyka nie jest zazwyczaj wykorzystywany do bardzo wczesnego finansowania. Zamiast tego, rundy te są często nazywane rundą AA lub Pre-A i obejmują finansowanie przez przyjaciół i rodzinę, inwestorów aniołów oraz syndykaty i firmy finansujące na etapie zalążkowym.

Firmy z kapitałem podwyższonego ryzyka zazwyczaj angażują się w rundę A i po niej (wszystko to dzieje się po rundach AA lub Pre-A).

Chociaż zarówno VC, jak i seed/angel investing są inwestycjami wysokiego ryzyka, inwestowanie seed & angel zazwyczaj ma miejsce na najwcześniejszych etapach rozruchu, kiedy ryzyko jest bardzo wysokie.

Kwoty finansowania

Kapitał podwyższonego ryzyka zazwyczaj zaczyna się również od firm, które są nieco bardziej dojrzałe (choć niekoniecznie rentowne), o wyższych wycenach i wyższych kwotach finansowania.

Kwoty finansowania w angel & seed investing zazwyczaj wahają się od kilku tysięcy dolarów do jednego miliona dolarów, podczas gdy kapitał podwyższonego ryzyka to zazwyczaj miliony, dziesiątki milionów, a nawet setki milionów dolarów.

Struktura transakcji

Angel Investing również często korzysta z innych struktur transakcyjnych niż VC, chociaż ma to przede wszystkim na celu obniżenie kosztów prawnych, obniżenie kosztów transakcji i szybkie przyspieszenie tempa, w jakim startup i inwestor anioł może uzgodnić warunki.

Niektóre z tych alternatywnych struktur obejmują obligacje zamienne i SAFE („prosta umowa na przyszły kapitał własny”).

W przeciwieństwie do kapitału podwyższonego ryzyka, obligacje zamienne i SAFE w rzeczywistości nie przenoszą kapitału spółki na inwestora aż do późniejszej daty, a w przypadku nieudanego rozpoczęcia działalności, czasami nawet nie w ogóle.

Kapitał podwyższonego ryzyka a finansowanie kapitałowe

Podstawową różnicą między kapitałem podwyższonego ryzyka a finansowaniem społecznościowym jest po prostu kapitał własny. Inwestorzy kapitału podwyższonego ryzyka pozyskują kapitał w momencie rozpoczęcia działalności.

Zamiast tego finansowanie społecznościowe przypomina raczej platformę przed-zamówień obarczoną wysokim ryzykiem, w przypadku której istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że startup może nie zrealizować przed-zamówienia.

Rate this post
Poprzedni artykułCo to jest Lobbing?
Następny artykułCo to jest mechanizm odwrotnego obciążenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj