Co to jest Konsorcjum?

  • Czym jest konsorcjum?
  • Konsorcjum typu Breaking Down
  • Konsorcja i przedsiębiorstwa nastawione na zysk
  • Konsorcja i rząd
  • Konsorcja a wspólne przedsiębiorstwa

Czym jest konsorcjum?

Konsorcjum to grupa składająca się z dwóch lub więcej osób, firm lub rządów, które współpracują w celu osiągnięcia wybranego celu.

Podmioty uczestniczące w konsorcjum będą łączyć zasoby, ale w przeciwnym razie są odpowiedzialne wobec grupy wyłącznie w odniesieniu do zobowiązań określonych w umowie konsorcjum.

Dlatego też każdy podmiot wchodzący w skład konsorcjum pozostaje niezależny w odniesieniu do swojej normalnej działalności gospodarczej i nie ma wpływu na działalność innego członka, który nie jest związany z konsorcjum.

Konsorcjum typu Breaking Down

Konsorcja często znajdują się w sektorze non-profit, szczególnie wśród instytucji edukacyjnych.

Często łączą zasoby, takie jak biblioteki, ośrodki badawcze i profesorowie, i dzielą się nimi z innymi członkami grupy z korzyścią dla swoich studentów.

Kilka grup północnoamerykańskich szkół wyższych i uniwersytetów działa jako konsorcja. Na przykład, Five College Consortium w Massachusetts pozwala uniwersytetowi w Massachusetts Amherst, Mount Holyoke College, Hampshire College, Smith College i Amherst College połączyć zasoby.

Uczniowie uczęszczający do którejkolwiek z tych instytucji mogą uczęszczać na zajęcia w każdej innej szkole partnerskiej, aby uzyskać kredyt bez dodatkowych kosztów.

Takie konsorcja edukacyjne zazwyczaj obejmują partnerstwo pomiędzy instytucjami znajdującymi się w bliskiej odległości od siebie. Inne konsorcja szkół wyższych to The Quaker Consortium, The Claremont Colleges i the Big Ten Academic Alliance.

Konsorcja i przedsiębiorstwa nastawione na zysk

Istnieją również korporacyjne konsorcja nastawione na zysk, ale są one mniej rozpowszechnione.

Jednym z najbardziej znanych konsorcjów typu for-profit jest producent linii lotniczych Airbus Industrie GIE, w którym europejscy producenci z branży lotniczej i kosmonautycznej połączyli siły, aby produkować i sprzedawać samoloty komercyjne.

Ilustrując złożoność takiego układu, cztery firmy partnerskie w Airbusie (British Aerospace, Aérospatiale, Construcciones Aeronáuticas SA i DASA) były jednocześnie podwykonawcami i akcjonariuszami konsorcjum.

Spowodowało to pewne konflikty interesów i nieefektywność, a także ewentualne przejście do Airbus SAS w 2001 r., co doprowadziło do konsolidacji pierwotnych członków konsorcjum i zmniejszenia kosztów ogólnych.

W Stanach Zjednoczonych usługa strumieniowej transmisji wideo Hulu jest konsorcjum dużych firm medialnych, w tym Comcast, Time Warner, the Walt Disney Co. i 21st Century Fox.

Konsorcja i rząd

Rządy i przedsiębiorstwa prywatne często współpracują ze sobą w celu sformułowania standardów produkcji, produkcji żywności, zgodności produktów, bezpieczeństwa konsumentów i wielu innych.

W ramach takiej współpracy rząd wykorzystuje swoją siłę nabywczą jako konsument, aby stworzyć takie standardy.

Kraje, które opracowują normy, mają przewagę konkurencyjną nad krajami, które tego nie robią, a kraje i branże, które mogą zgodzić się na normy światowe, są często liderami w handlu międzynarodowym.

Tworzenie norm może jednak prowadzić do potencjalnych nadużyć i obaw związanych z ochroną konkurencji.

W Stanach Zjednoczonych podstawy prawne dla współpracy i konsorcjów można znaleźć w wytycznych Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu dotyczących współpracy między konkurentami.

Konsorcja a wspólne przedsiębiorstwa

(Joint Ventures)

Podczas gdy konsorcja mają tendencję do dzielenia się zasobami, działają niezależnie, jeśli chodzi o codzienne działania.

We wspólnym przedsięwzięciu (JV) dwie lub więcej stron zazwyczaj posiada udziały w przedsięwzięciu wraz z ryzykiem, zyskami, stratami i zarządzaniem.

Rate this post
Poprzedni artykuł8 Strategii do maksymalizacji ROI
Następny artykułCo to jest CRM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj