Co to jest Lobbing?

Lobby to grupa podobnie myślących osób połączonych razem w celu wywarcia wpływu na autorytatywne ciało lub, jako czasownik, wywarcia tego wpływu (tj. „lobby”).

Lobby jest zazwyczaj tworzone po to, aby wpłynąć na urzędników państwowych, aby działali w sposób korzystny dla najlepszych interesów lobby, albo poprzez korzystne ustawodawstwo, albo poprzez blokowanie niekorzystnych środków.

Grupy lobbystyczne składają się z osób indywidualnych, grup i firm i mogą być szczególnie aktywne i dobrze finansowane przez niektóre branże.

Ze względu na negatywne skutki, jakie mogą wywierać lobby, omijając zasadniczo proces demokratyczny, niektóre kraje odczuwają potrzebę uregulowania swoich działań.

Jak działa Lobby?

Lobbyści czołgający się po Waszyngtonie i stolicach stanów mogą pełnić pozytywną rolę w oświecaniu lub wyjaśnianiu kwestii istotnych dla przemysłu lub zawodów, ale ogólnie są oni postrzegani pejoratywnie jako grupy „szczególnego zainteresowania”.

Lobbies otrzymują znaczne kwoty pieniędzy od swoich klientów, aby skłonić ustawodawców do przyjęcia korzystnych przepisów dla dziesiątek branż, z których najważniejsze to farmaceutyka, ropa naftowa i gaz, ubezpieczenia, lotnictwo i obrona, usługi komunalne, banki i nieruchomości. Istnieje nawet lobby dla lobbystów.

Cytując Tony’ego Montanę w Scarface: „W tym kraju….kiedy dostaniesz pieniądze, dostaniesz władzę”. To dwukierunkowa ulica w halach władzy – lobby wniesie wkład do funduszu na kampanię prawodawcy w zamian za jego głos za akt prawny, który będzie korzystny dla przemysłu.

Może się wydawać niesprawiedliwe dla przeciętnego Amerykanina, że grupa interesu może „kupić” głos, ale tak to działa w polityce.

Pomimo antylobbingowej retoryki wygłaszanej przez kandydata na szlaku kampanii, kandydat, jeśli zostanie wybrany na urząd, robi niewiele lub nie robi nic, aby położyć kres szczególnym interesom pieniężnym.

W rzeczywistości politycy ci często ujawniają się jako hipokryci, kiedy przyjmują darowizny od lobbystów.

Czy wszystkie lobby są złe?

Praktycznie myślący ludzie zauważą, że konkurencyjne interesy w procesie demokratycznym są naturalne. Jednak w przypadkach, w których większość Amerykanów uważa, że są one szkodliwe dla społeczeństwa, można wyznaczyć granice.

Toczy się debata, czy broń i tytoń pasują do tej kategorii. Przetworzona żywność, słodkie napoje i drogie leki? Niektórzy nie lubią lobby, które naciskają na swoje plany działania.

Ponadto, jeśli lobby po prostu wydaje konkurencyjne interesy, aby uzyskać to, czego chce, pojawia się pytanie o sprawiedliwość. Z drugiej strony istnieją lobby, które są postrzegane pozytywnie – nawet jako niezbędne, jeśli chodzi o dobro publiczne.

Te lobby są związane z grupami ekologicznymi, edukacją i obrońcami praw człowieka, by wymienić tylko kilka z nich.

Te lobby nie będą tak dobrze finansowane jak przemysł i grupy interesów, które im się sprzeciwiają, ale przynajmniej będą miały głos.

Rate this post
Następny artykułCo to jest kapitał podwyższonego ryzyka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj