Czy dodatkowe szkolenie przeciwpożarowe jest obowiązkowe?

Wszyscy pracownicy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powinni przechodzić obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak przedstawia się sytuacja ze szkoleniami przeciwpożarowymi? Czy odbywają się one na tych samych zasadach?

Czy szkolenie BHP wystarczy?

Pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, jeżeli nie został przeszkolony z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to wprost z Kodeksu pracy. Aby dopełnić tego obowiązku, należy przeprowadzić instruktaż ogólny i stanowiskowy, a dopełnieniem szkolenia będzie nawiązanie do zasad ochrony przeciwpożarowej wraz z przedstawieniem instrukcji, jakie stosuje się w zakładzie pracy w razie pożaru. Program ramowy został zatwierdzony i przedstawiony w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku. W związku z powyższym, szkolenie z zakresu BHP zawiera informacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Więcej przydatnych informacji należy szukać na stronie https://www.promattop.pl/.

Szkolenia pracowników wyznaczonych do działań zwalczających pożary

Jeśli chodzi o pracowników, wyznaczonych do działań, które będą prowadzić do zwalczania pożaru i ewakuacji pracowników obowiązują ich takie same szkolenia jak innych współpracowników. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wyznaczenia takich osób, ale nie ma w nim mowy o przeprowadzaniu dodatkowych szkoleń. Wystarczy, że taki pracownik posiada aktualne szkolenie z zakresu BHP, jednak w samym programie instruktażu należy ująć rodzaj i poziom zagrożeń. Uwzględnienie takiego punktu wyeliminuje konieczność przeprowadzania odrębnych szkoleń.

W załącznikach do rozporządzenia można znaleźć zagadnienia, jakie powinny być zawarte w programach szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jednak ustalenie szczegółów należy już do pracodawcy. W przypadku, gdy instruktaż przeprowadza jednostka zewnętrzna, wtedy musi dojść do wspólnego ustalenia tematów z pracodawcą.

Rate this post
Poprzedni artykułReferencje w zamówienia publicznych – zakres i badanie
Następny artykułHandel tradycyjny vs sprzedaż w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj