Czy PIT-37 można wysłać mailem?

Coraz więcej mówi się o rozliczaniu PIT przez internet. W dzisiejszych czasach praktycznie każde urządzenie jest podłączone z siecią, tak więc nie ma żadnych problemów, żeby wypełnić i wysłać go do urzędu za pomocą internetu. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie spośród wszystkich, które możemy wykonać. Co roku pojawia się wiele pytań, które mogą wydawać się zaskakujące, jednak mogą być logiczne. Jako że przyzwyczailiśmy się do tego, że wszelkie istotne dokumenty wysyłamy drogą mailową, to postanowiliśmy sprawdzić, czy PIT-37 można wysłać również w taki sam sposób? Więcej dowiecie się w poniższym tekście.

PIT-37 a wysłanie go przez mail?

Odpowiadając na tytułowe pytanie mówimy, że nie ma najmniejszej możliwości wysłania naszej rocznej deklaracji podatkowej poprzez mail. Rozliczać PIT-37 można za pomocą rządowego narzędzia e-Deklaracje bądź też innych programów, które prawie całą pracę wykonają za nas. Warto zastanowić się nad tym, jak miałoby wyglądać wysłanie rocznego zeznania przez mail. Mogłoby to prowadzić do infekowania plików, które następnie wpływałyby na pracę urzędników. Takie ataki hakerskie znacząco ułatwiłyby destabilizację państwa i z pewnością byłoby to wykorzystywane przez zewnętrzne podmioty czy też kraje. 

Po uzupełnieniu każdej deklaracji, jaką jest PIT-37 otrzymujemy UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem tego, że nasze zeznanie zostało wysłane i odebrane przez urząd skarbowy. Na chwilę obecną nie ma takich narzędzi, by wysyłać deklaracje mailem. Sprawiłoby to, że urzędnicy mieliby pełne ręce roboty i poza oczywistym zagrożeniem ze strony zainfekowanych plików, po prostu mieliby zasypane skrzynki pocztowe. 

Mamy nadzieję, że nie przyjdzie wam do głowy, żeby szukać adresów mailowych urzędów skarbowych w waszych miastach, tylko skorzystacie z programu rozliczającego PIT-37. Są dodatkowe alternatywy takie jak korzystanie z pomocy zewnętrznych podmiotów zajmujących się zawodowo m.in. rozliczaniem podatków, ale nie jest to darmowa usługa. Dodatkowo można w ogóle nie zajmować czasu deklaracją i pozostawić ją do okresu, w którym zostanie ona rozliczona przez urzędnika.

Dlaczego rozliczenie PIT-37 przez Internet to najlepsza opcja?

Chcąc przeanalizować zalety rozliczania PIT-37 przez internet, to w pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, że jest to oszczędność czasu. Nie musimy wychodzić z domu, a pogoda za oknem nie zawsze sprzyja ku temu, by jechać do urzędu i oddać naszą deklarację. Nie można zapomnieć o tym, że mamy też inne obowiązki na głowie, jak praca czy rodzina, więc wykonując je należycie, nie zawsze po prostu mamy czas, by zdążyć odwiedzić urzędnika. 

Korzystanie z internetowych rozwiązań jest bardzo bezpieczne i stosowanie zabezpieczenia są nowoczesne. Trudno jest je złamać, ponieważ procedura logowania wymaga podania delikatnych danych. Co istotne, korzystanie z programów sprawia, że możemy podejrzeć deklaracje z poprzednich lat, natomiast polecamy przechowywanie ich na komputerze, gdyż mogą się one przydać przy przyszłych rozliczeniach. 

Fot: pexels.com
Rate this post
Poprzedni artykułJak przygotować się do wzięcia kredytu?
Następny artykułArtykuły biurowe – co musi znaleźć się w Twoim biurze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj