- Definicja podaży
- Trendy w podaży
- Podstawy podaży
- Podaż a produkcja
- Podaż a mikroekonomia
- Historia „podaży”
- Powiązane warunki i koncepcje
- Kolejna ważna opcja
Definicja podaży
Podaż jest podstawową koncepcją ekonomiczną, która opisuje całkowitą ilość konkretnego towaru lub usługi, która jest dostępna dla konsumentów.
Podaż może odnosić się do ilości dostępnej po określonej cenie lub ilości dostępnej w całym zakresie cen, jeśli jest ona wyświetlana na wykresie.
Odnosi się to ściśle do popytu na towar lub usługę po określonej cenie; wszystko inne jest równe, podaż dostarczana przez producentów wzrośnie, jeśli ceny wzrosną, ponieważ wszystkie firmy dążą do maksymalizacji zysków.
Trendy w podaży
Trendy popytu i podaży stanowią podstawę nowoczesnej gospodarki. Każdy konkretny towar lub usługa będzie miał swoje własne wzorce podaży i popytu oparte na cenie, użyteczności i osobistych preferencjach.
Jeśli ludzie domagają się dobra i są skłonni zapłacić za nie więcej, producenci zwiększą podaż.
Wraz ze wzrostem podaży cena spadnie przy takim samym poziomie popytu. Idealnie byłoby, gdyby rynki osiągnęły punkt równowagi, w którym podaż jest równa popytowi (brak nadwyżki podaży i brak niedoborów) dla danego punktu cenowego; w tym momencie użyteczność konsumentów i zyski producentów są maksymalizowane.
Podstawy podaży
Koncepcja podaży w ekonomii jest złożona z wieloma formułami matematycznymi, zastosowaniami praktycznymi i czynnikami sprzyjającymi.
Podczas gdy podaż może odnosić się do wszystkiego, co jest sprzedawane na konkurencyjnym rynku, podaż jest najczęściej wykorzystywana w odniesieniu do towarów, usług lub pracy. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na podaż jest cena towaru.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli cena towaru wzrasta, tak samo wzrośnie podaż.
Na podaż wpływa również cena towarów powiązanych i cena nakładów (energii, surowców, pracy), ponieważ przyczyniają się one do wzrostu ogólnej ceny sprzedawanych towarów.
Podaż a produkcja
Warunki produkcji przedmiotu będącego podażą są również znaczące; na przykład, gdy postęp technologiczny zwiększa jakość dostarczanego dobra lub gdy istnieje innowacja zakłócająca, na przykład gdy postęp technologiczny powoduje, że dobro staje się przestarzałe lub mniej pożądane.
Przepisy rządowe mogą również wpływać na podaż, takie jak przepisy dotyczące ochrony środowiska, a także na liczbę dostawców (co zwiększa konkurencję) i oczekiwania rynku.
Przykładem może być sytuacja, gdy prawo ochrony środowiska dotyczące wydobycia ropy naftowej wpływa na dostawy takiej ropy naftowej.
Podaż a mikroekonomia
Podaż jest reprezentowana w mikroekonomii przez szereg wzorów matematycznych. Funkcja podaży i równanie wyraża związek między podażą a czynnikami wpływającymi, takimi jak wspomniane powyżej lub nawet stopy inflacji i inne czynniki rynkowe.
Krzywa podaży zawsze opisuje relację między ceną towaru a ilością dostarczanego towaru.
Bogactwo informacji można pozyskać z krzywej podaży, takiej jak ruchy (spowodowane zmianą ceny), przesunięcia (spowodowane zmianą, która nie jest związana z ceną dobra) i elastyczność cen.
Historia „podaży”
Podaż w gospodarce i finansach jest często, jeśli nie zawsze, związana z popytem. Prawo podaży i popytu jest podstawową i fundamentalną zasadą ekonomii.
Prawo podaży i popytu jest teorią opisującą interakcję między podażą dobra i popytem na nie.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli podaż jest wysoka, a popyt niski, odpowiadająca jej cena również będzie niska. Jeśli podaż jest niska, a popyt wysoki, cena również będzie wysoka.
Teoria ta zakłada konkurencję rynkową w systemie kapitalistycznym. Podaż i popyt we współczesnej ekonomii historycznie przypisuje się Johnowi Locke’owi we wczesnej iteracji, a także ostatecznie wykorzystuje go znany „Anquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations” Adama Smitha, opublikowany w 1776 roku.
Powiązane warunki i koncepcje
Terminy i koncepcje związane z dostawą w dzisiejszym kontekście obejmują finansowanie łańcucha dostaw i dostawy pieniądza.
Podaż pieniądza odnosi się konkretnie do całego zasobu waluty i aktywów płynnych w danym kraju. Ekonomiści będą analizować i monitorować tę podaż, formułować politykę i przepisy w oparciu o jej fluktuacje poprzez kontrolowanie stóp procentowych i inne tego typu środki.
Oficjalne dane dotyczące podaży pieniądza w danym kraju muszą być dokładnie rejestrowane i okresowo podawane do wiadomości publicznej.
Europejski kryzys związany z długiem państwowym, który rozpoczął się w 2009 r., jest dobrym przykładem roli podaży pieniądza w danym kraju i globalnych skutków gospodarczych.
Kolejna ważna opcja
Finansowanie globalnego łańcucha dostaw jest kolejną ważną koncepcją związaną z dostawami w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.
Finansowanie łańcucha dostaw ma na celu skuteczne powiązanie wszystkich zasad transakcji, w tym kupującego, sprzedającego, instytucji finansującej – i przez pośrednika dostawcy – w celu obniżenia ogólnych kosztów finansowania i przyspieszenia procesu biznesowego.
Finansowanie łańcucha dostaw jest często możliwe dzięki platformie technologicznej i ma wpływ na branże takie jak sektor motoryzacyjny i detaliczny.