Druk offsetowy – co to jest i jak działa?

W ofercie większości dobrych drukarni internetowych i stacjonarnych znajduje się druk offsetowy. Ze względu na wysoką jakość i rewelacyjne efekty, jest to technologia dedykowana dla wielonakładowych i wymagających projektów. Na czym dokładnie polega, kiedy warto ją stosować i gdzie szukać najlepszego wykonawcy?

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy (offset) to bardzo popularna forma techniki poligraficznej. Jest wykorzystywana najczęściej przy produkcji profesjonalnych materiałów marketingowych i reklamowych: ulotek, wizytówek, plakatów, katalogów promocyjnych, papierów firmowych, broszur, kolorowych gazet i czasopism, notesów, kalendarzy czy map.

Drukowanie offsetowe jest procesem dosyć skomplikowanym, jednak jego efekty spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Do najważniejszych etapów tego rodzaju druku należą: przygotowanie kliszy i matrycy, sporządzenie przyporządkowanej poszczególnym kolorem blachy z aluminium, odpowiednie skalibrowanie pokaźnych rozmiarów maszyny drukującej i w końcu użycie farb. Ze względu na wysokie zaawansowanie technologii druk offsetowy jest dedykowany projektom zakładającym duży nakład.

Zalety druku offsetowego

Popularność druku offsetowego wynika z jego licznych zalet. Pierwsza z nich to bardzo wysoka jakość tej technologii, która sprawia, że drukowane materiały są wykonane solidnie, estetycznie i czytelnie. Dotyczy to wyrazistości i bardzo dobrego odwzorowania barw (warto dodać przy tym, że offset umożliwia drukowanie kolorów również spoza zestawu CMYK, na przykład odcieni złota i srebra ze skali PANTONE), a także szczegółowości elementów, co decyduje o tym, że wszelkie ważne niuanse graficzne są doskonale dostrzegalne. Materiały drukowane tą technologią odznaczają się wysoce profesjonalnym i eleganckim wyglądem. To niezwykle ważne szczególnie w przypadku wspomnianych wyżej materiałów marketingowych i reklamowych, które powinny przykuwać wzrok odbiorcy i zachęcać do zakupu produktów lub usług.

Kolejna zaleta offsetu to możliwość drukowania nie tylko na papierze, ale również na innych materiałach takich jak folia czy karton. Dodatkowym atutem jest opcja druku w dużych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest również cena – powyżej około tysięcznego nakładu standardowych projektów, koszty obniżają się proporcjonalnie w relacji wykładniczej. Z tych powodów realizowany przez dobre drukarnie internetowe i stacjonarne druk offsetowy sprawdza się przy realizacji dużych, wielonakładowych projektów (na przykład przy tworzeniu materiałów do kampanii reklamowych o dużym zasięgu). Dlatego z technologii tej korzystają często agencje reklamowe i marketingowe oraz instytucje z sektora komercyjnego i publicznego.

Drukarnia internetowa i stacjonarna – gdzie drukować techniką offsetową?

Planując projekt wykorzystujący druk offsetowy, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na znalezienie najlepszego wykonawcy. Pierwsza opcja to zlecenie pracy tradycyjnej drukarni stacjonarnej. Coraz większą popularnością cieszą się jednak obecnie drukarnie internetowe (drukarnie online), w których kontakt na linii klient-wykonawca odbywa się w pełni w formie zdalnej, za pośrednictwem Internetu. Jest to opcja warta rozważenia, ponieważ jest zwykle tańsza i bardzo wygodna.

Rate this post
Poprzedni artykułJak bardzo się różni pożyczka online od kredytu?
Następny artykułOdroczona płatność dla firm – idealne ułatwienia dla kupujących i sprzedających

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj