Dywidenda jako źródło dodatkowej gotówki

  • Czym jest dodatkowa dywidenda?
  • Czym jest dywidenda?
  • Dywidenda jako źródło dodatkowej gotówki
  • Dlaczego firma wypłaciłaby dodatkową dywidendę?
  • Dlaczego dywidenda jest ważna dla inwestorów?
  • Dodatkowa dywidenda w praktyce

Czym jest dodatkowa dywidenda?

Dodatkowa dywidenda – czasami nazywana dywidendą specjalną lub nieregularną – to jednorazowa dywidenda wypłacana rekordowym akcjonariuszom spółki.

W przeciwieństwie do większości dywidend, które są wypłacane w regularnych odstępach czasu i w z góry ustalonych kwotach, dodatkowe dywidendy są zazwyczaj ogłaszane z niewielkim lub zerowym ostrzeżeniem, są zazwyczaj na znacznie większe kwoty, są jednorazowe i wypłacane w gotówce.

Firmy zastanawiają się uważnie, zanim ogłaszają dodatkową dywidendę, nie tylko z powodu wydatkowania środków pieniężnych, ale także dlatego, że może to mieć inne konsekwencje dla firmy.

Czym jest dywidenda?

Dodatkowa dywidenda to sposób, w jaki firma dzieli się nadzwyczajnymi zyskami bezpośrednio z akcjonariuszami.

Dodatkowa dywidenda będzie miała taki sam efekt, jak regularna dywidenda od ceny akcji, co oznacza, że w dniu wypłaty dywidendy cena akcji zostanie pomniejszona o kwotę zadeklarowanej dywidendy.

Jednakże, ponieważ cena akcji generalnie odzwierciedla wszystkie odczucia rynku, cena może być wyższa lub niższa od tej kwoty.

Dywidenda jako źródło dodatkowej gotówki

Szczególną dywidendę można sobie wyobrazić jako jednorazowy „prezent” od firmy dla jej akcjonariuszy, ponieważ, na przykład, firma mogła cieszyć się wysokimi zyskami.

Ale gotówka może spiętrzyć się w bilansie z innych powodów, takich jak wydzielenie spółki zależnej, działu lub niektórych aktywów; lub, ponieważ firma mogła wygrać proces sądowy.

Czasami firma może emitować dodatkowe dywidendy, jeśli zdecyduje się zmienić strukturę kapitałową – to jest procent długu w stosunku do procentu kapitału wykorzystanego do finansowania firmy.

Poprzez zmniejszenie aktywów (ponieważ dywidendy wypłacane są z gotówki), wskaźnik zadłużenia firmy wzrośnie.

Dlaczego firma wypłaciłaby dodatkową dywidendę?

Firma może wykorzystać dodatkowe dywidendy w sposób strategiczny – na przykład, aby pokazać akcjonariuszom, że jest pewna swoich długoterminowych perspektyw.

Deklarując dodatkową dywidendę, firma może również zasygnalizować reszcie rynku, że jej podstawa jest solidna; być może w celu pozyskania większej liczby inwestorów lub z innych powodów.

Jednak bez względu na powód, efekt dodatkowej dywidendy zazwyczaj służy budowaniu lojalności akcjonariuszy wobec firmy.

Tak więc, dodatkowa dywidenda może być premią wynikającą ze strategii zarządzania lub może być częścią samej strategii. Dodatkowa dywidenda może być również przydatna dla firm działających w cyklicznych branżach.

Ponieważ zmiany gospodarcze mają istotny wpływ na te spółki, ich zyski są nieprzewidywalne; w niektórych okresach mogą one odnotować zysk, a w innych – stratę.

W związku z tym spółki cykliczne mogą wykorzystać dodatkową dywidendę do stworzenia hybrydowej polityki wypłat.

Na przykład, mogą one przestrzegać normalnego cyklu dywidend, ale zawsze, gdy zyski są dobre w danym okresie, mogą rozdzielić część z nich poprzez dodatkową dywidendę.

Dlaczego dywidenda jest ważna dla inwestorów?

Wielu inwestorów celowo poszukuje akcji wypłacających dywidendę, ponieważ oferują one dodatkową korzyść w postaci regularnego strumienia dochodów.

Niezależnie od tego, czy inwestor jest zainteresowany generowaniem dochodów, dywidendy odgrywają ważną rolę w ogólnych wynikach każdego portfela.

A kiedy inwestor poszukuje akcji do utrzymania na dłuższą metę, gotowość spółki do wypłaty dodatkowych dywidend często oznacza, że koncentruje się ona na stabilności, wzroście i stabilnym zarządzaniu.

Dodatkowa dywidenda w praktyce

Znana opowieść o dodatkowej dywidendzie jest wtedy, gdy 2 grudnia 2004 r. Microsoft wypłacił specjalną dywidendę pieniężną w wysokości 3,00 USD na akcję (w sumie 32 mld USD), która była warta 38 razy więcej niż zwykła dywidenda w wysokości 0,08 USD na akcję.

Tego dnia Steve Ballmer – ówczesny dyrektor wykonawczy Microsoftu – otrzymał czek na dywidendę w wysokości 1,2 miliarda dolarów, a Bill Gates – ówczesny współzałożyciel i prezes Microsoftu – również otrzymał duży czek na dywidendę w wysokości prawie 3,4 miliarda dolarów.

Ci dwaj menedżerowie zarobili fortunę z dnia na dzień, ponieważ byli inwestorami w swojej własnej firmie.

Jako inwestor w tym scenariuszu, wyobraź sobie, że kupujesz 1000 akcji w firmie i otrzymujesz 0,08 USD za akcję co kwartał, co jest dość powszechne.

Po kwartale, miałbyś 80 dolarów, a po roku, zyskałbyś 320 dolarów, co jest dość przyzwoite. Teraz wyobraź sobie, że jedna z tych kwartalnych płatności nie była równa 0,08$, ale zamiast tego otrzymałeś niesamowite 3,00$ za akcję.

Ta jedna wypłata byłaby warta 3000 dolarów, co jest jak otrzymanie dziewięciu lat wypłaty dywidendy od Microsoftu w jeden dzień!

I podczas gdy Gates i Ballmer otrzymali tego dnia w 2004 roku miliardy, tysiące codziennych inwestorów również otrzymało czeki – na 1000 dolarów, 2000 dolarów, być może nawet 50 000 dolarów lub więcej, po prostu inwestując w Microsoft.

 

 

Rate this post
Poprzedni artykułCzym jest podaż?
Następny artykułFranczyza, czyli pomysł na biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj