Filtr do sprężarek – gwarancja czystego powietrza?

Stałe użytkowanie sprężarek przemysłowych dotyczy zaskakująco dużej liczby dziedzin, w tym logistyki, transportu, motoryzacji, medycyny, a także życia codziennego. Nowoczesne sprężarki zapewniają swoim użytkownikom błyskawiczny dostęp do profesjonalnie sprężonego, łatwego w użytkowaniu powietrza. Jednak zakup sprężarki stanowi dopiero pierwszy etap procesu jej użytkowania. By mogła ona działać bezawaryjnie przez dłuższy czas, konieczna jest także dbałość o jej elementy, w tym – odpowiednie filtry.

Specyfika działania sprężarek – czyste powietrze to podstawa

Zakłady, hale produkcyjne i miejsca pracy, gdzie intensywnie wykorzystywane są sprężarki przemysłowe, to jednocześnie przestrzenie, w których prawie zawsze pojawia się zwiększona ilość zanieczyszczeń. Co więcej, kupując sprężarkę, mamy do dyspozycji kilka różnych rodzajów tego urządzenia o odmiennych zasadach działania. Nie zmienia to jednak faktu, że większość z nich wytwarza także zanieczyszczenia w toku swojej pracy, będąc przy tym podatnymi na osadzanie się substancji pochodzących z otoczenia, w którym pracuje sprężarka.

Dlatego też wysokiej klasy filtry do sprężarek to podstawowy zakup dla każdego przedsiębiorstwa, w którym od funkcjonującej bez zarzutu sprężarki zależy nieprzerwana produkcja. Nie zapominajmy przy tym, że sprężarki są też wykorzystywane na takich obszarach jak medycyna, gdzie sprawnie działający filtr zapewnia ludziom ochronę zdrowia i życia. Podsumowując – trudno wyobrazić sobie regularne korzystanie ze sprężarki przemysłowej bez inwestycji w filtry, które zachowają ją w możliwie najlepszym stanie.

Filtr w sprężarce – jaką pełni funkcję?

W dobrej klasy urządzeniach tego typu stosowane są filtry do sprężarek, należące do kilku różnych kategorii. Każda z nich ma za zadanie chronić określone części sprężarki przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń z powietrza, osadów czy drobin oleju. Szczególnie ten ostatni proces optymalizacji działania sprężarki wymaga zastosowania specjalistycznych filtrów dobrego producenta.

Cząsteczki oleju przedostające się do gazu mogą nie tylko spowodować nagłą dysfunkcję sprężarki, ale także skutkować poważnym zagrożeniem dla życia ludzkiego. By zapobiec takiej sytuacji, w sprężarkach stosowane są separatory oleju typu puszkowego i koszowego, w zależności od typu sprężarki umieszczane w zbiorniku z olejem lub poza nim. Równie istotne są tu także filtry oleju, dzięki którym precyzyjne części mechaniczne sprężarki chronione są przed awarią wynikającą z przedłużonego kontaktu z zanieczyszczeniami.

Ostatnim typem filtrów, o którym myślimy najczęściej, wybierając filtry do sprężarek, są wkłady filtrujące, które stanowią barierę dla wszelkich nieczystości przenikających do sprężarki z zewnątrz. Systemy filtrujące zastosowane we wspomnianych wkładach mogą się cechować sporą precyzją, dzięki czemu wyłapują nawet mikroskopijne drobinki brudu, sadzy czy smarów.

Czym się kierować przy wyborze filtrów do sprężarek?

Idealnie dobrane filtry do sprężarek, poddawane regularnie okresowej konserwacji oraz wymianie, stanowią jeden z bardziej skutecznych sposobów na przedłużenie żywotności tych niezbędnych urządzeń. Jako że sprężarki przemysłowe nie należą do tanich sprzętów, w interesie zakładów, które z nich korzystają, będzie dołożenie starań, by mogły one działać jak najdłużej na pełnej wydajności.

Przy wyborze filtry do sprężarek pierwszą i najważniejszą decyzją będzie odnalezienie szczegółowych zaleceń producentów filtrów i dokładne ich przestudiowanie. Każdy renomowany producent określa w nich bowiem typy oraz marki urządzeń, do których przeznaczone są wytwarzane przez niego filtry. Próba instalacji niskiej jakości filtra w kosztownej sprężarce może nie tylko sprawić, że proces filtracji będzie daleki od doskonałości, ale również doprowadzić do jej awarii.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik S.A.

Rate this post
Poprzedni artykułKiedy warto korzystać z usług doradcy podatkowego
Następny artykułBalony z nadrukiem – niezbędny gadżet w czasie karnawału

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj