Nawyki zakupowe klientów ulegają ciągłym zmianom i są charakterystyczne dla danych branż. Trendy są jednak czytelne. Omnichannel to najbardziej efektywny model sprzedaży.
Jak będzie wyglądać przyszłość handlu w najbliższych latach?
Rozwój sprzedaży internetowej nieustająco notuje dwucyfrowe wzrosty i w Polsce jest jednym z największych w Europie. Obecnie ponad 70% Internautów deklaruje dokonywanie zakupów On-line. Zgodnie z raportem Euromonitora udział sprzedaży on-line w całym handlu z 14% w 2019 roku wzrośnie do 22% w roku 2024. Te liczby nie opisują jednak pełnego potencjału drzemiącego w platformach ecommercowych. Jeśli organizacja prowadzi ugruntowaną sprzedaż w fizycznych punktach sprzedaży (brick and mortar) to korzyści wynikające z otwarcia sklepu internetowego nie będą się ograniczały jedynie do obrotów wygenerowanych przez ten kanał sprzedaży. Z kolei obawa o kanibalizację obrotów w sklepach tradycyjnych świadczy o braku zrozumienia nowoczesnej ścieżki zakupowej większości klientów. Organizacja, koncentrująca się na potrzebach swoich klientów będzie potrafiła tak zaprojektować swoje kanały sprzedaży, aby doświadczenie klienta było płynne, przyjemne i skutkowało dokonaniem zakupu bez względu na to czy zamknięcie sprzedaży odbędzie się on-line, off-line, czy też u zewnętrznego kontrahenta. Wszyscy marketerzy oswoili się już dawno z modelem ROPO czy odwróconego ROPO. Klient poszukuje informacji o produkcie w Internecie, aby dokonać zakupu w sklepie fizycznym lub odwrotnie, ogląda produkt w sklepie, aby finalnie dokonać zakupu w sklepie internetowym oferującym dany produkt w najniższej cenie. Pozbawienie klienta jednego z tych ogniw procesu spowoduje, że będzie szukał innego rozwiązania. Klienci stają się coraz bardziej wymagający a najwięksi rynkowi gracze doskonale to rozumieją.
Dobra ścieżka zakupowa uwzględnia wszystkie potrzeby klientów a nie aktualne możliwości organizacji.
Optymalna ścieżka zakupowa może mieć bardzo różny przebieg i jest charakterystyczna dla każdej branży czy wręcz może być kluczowym elementem danego modelu biznesowego. Możliwych punktów styku jest ogrom, każdy z nich będzie realizował inne cele i będzie się charakteryzował innym wpływem na finalną decyzje zakupową poszczególnych grup klientów. Bez wątpienia jednak zwycięży ten biznes, który będzie potrafił zaprojektować ścieżkę o maksymalnej konwersji z każdego jej etapu. Czy zatem handel bez podejścia omnichanelowego ma szanse na rozwój w dzisiejszych czasach? Jeśli nawet tak, to jak długo to potrwa? Trendy te będą coraz bardziej penetrować kolejne branże nie omijając modelu sprzedaży B2B.
Jeśli przedsiębiorstwo nie realizuje jeszcze sprzedaży w Internecie, a fantazje o własnym sklepie Internetowym torpedowane są przez obecną sprzedaż lub ograniczenia budżetowe, jego Zarząd powinien dobrze przemyśleć zasadność przeciwstawiania się ugruntowanym już potrzebom klientów. Wdrożenie platformy ecommercowej nie musi być paraliżującą rewolucją. Wręcz przeciwnie powinna być okazją do usystematyzowania procesów sprzedażowych we wszystkich kanałach z uwzględnieniem wszystkich jej uczestników. Optymalna platforma omnichanelowa powinna umożliwiać klientom końcowym płynne przechodzenie pomiędzy punktami styku z marką i jednocześnie powinna umożliwiać efektywne zarządzanie całym wielokanałowym procesem sprzedaży. Czy istnieją na rynku gotowe rozwiązania, których wdrożenie nie pochłonie nieskończonych miesięcy na wdrożenia i poprawki? Tak!
Polski system do sprzedaży wielokanałowej niczym szwajcarski scyzoryk.
Z odpowiedzą dla organizacji chcących otworzyć swój biznes na Internet i pragnących jednocześnie opanować skomplikowane i niejednorodne procesy sprzedaży przychodzi spółka ITCenter z Warszawy. Jest to firma wdrażająca różnego rodzaju rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Na przestrzeni ponad 20 lat i kilkuset wdrożeń firma wypracowała kilka autorskich rozwiązań, które mają już swoje niemowlęce lata za sobą. Jednym z flagowych produktów ITCenter jest omnicommerce, platforma sprzedaży wielokanałowej. Wdrożenie takiego rozwiązania adresuje wiele potrzeb i funkcji związanych ze sprzedażą, lecz nie tylko. System jest otwarty i wiele funkcjonalności zależy od potrzeb danej organizacji i zakresu wdrożenia. Podstawową funkcjonalnością systemu jest sklep internetowy B2C https://omnicommerce.pl/sklep-internetowy-b2c/ lecz lista dodatkowych modułów i funkcjonalności, które mogą być realizowane przy użyciu platformy jest bardzo długa:
- Aktualne źródło wiedzy o produktach, usługach, cenach,
- Moduł obsługi reklamacji i zwrotów,
- Moduł obsługujący wysyłki i transporty,
- Moduł rejestracji i serwisu,
- Moduł zarządzający cenami specjalnymi (w tym zapytaniami ofertowymi i przetargowymi),
- Moduł promocji i pakietów,
- Moduł realizacji i śledzenia zamówień,
- Moduł marketingowy/lojalnościowy
- Moduł analityczny (m.in. śledzenie zachowania klientów, preferencji zakupowych itd.)
- Moduł automatyzujący biznesowe zadania sprzedażowe – SFA
Wdrożenie takiej platformy to zatem nie tylko wzrost obrotów dzięki umożliwieniu składania zamówień przez klientów sklepu internetowego. Zalety uruchomienia sklepu internetowego B2C są oczywiste: stały dostęp klientów do oferty, sprostanie oczekiwaniom klientów w kontekście nowoczesnej ścieżki zakupowej. Wewnątrz organizacji dostrzeżemy jednak szereg dodatkowych funkcji tego systemu, więc czemu podczas jednego wdrożenia nie zaadresować więcej potrzeb?
Prowadzenie sprzedaży tradycyjnej nie wyklucza sprzedaży w internecie. Bardzo wiele sklepów posiada swoje filie stacjonarnie, ale również swoje filie w internecie. Dzięki temu sprzedają i tutaj i tutaj i dzięki temu sa w stanie osiągnąć znacznie lepsze zyski.