Gewerbeanmeldung, czyli potoczna gewerba to działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech. Gewerba staje się coraz chętniej wybieraną formą pracy na terytorium naszego zachodniego sąsiada. Przede wszystkim dlatego, że jest korzystna i niezbyt skomplikowana. Od czego zacząć, aby zostać przedsiębiorcą? Jakie wymagania należy spełnić? I wreszcie, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Gewerba – podstawowe informacje
Gewerba może dotyczyć zarówno osób fizycznych (jednoosobowej działalności gospodarczej), jak i osób prawnych (GmbH, odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Jakie podmioty podlegają obowiązkowi rejestru? Firmy zajmujące się przemysłem, wytwórstwem oraz świadczeniem usług, między innymi budowlanych. Warunek jest jeden – działalność musi być prowadzona na własny rachunek oraz w sposób ciągły i zorganizowany. Dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na gewerbę? Przede wszystkim jest to prosty sposób założenia firmy, nie łączy się z wypełnianiem niekończących się formalności i skomplikowanymi formami rozliczania podatków.
Praca Niemcy a Gewerba
Praca na budowie za granicą od dawna przyciąga naszych rodaków. Wysokie zarobki, szansa na rozwój oraz bliskość – sprawiają, że dużą popularnością cieszą się nasi zachodni sąsiedzi. Sektor budowlany w Niemczech rozwija się niezwykle prężnie, przez co brakuje też rąk do pracy. W oczach tamtejszych przedsiębiorców Polacy uchodzą za naprawdę dobrych fachowców, dlatego chętnie oferują im zatrudnienie. Ty również rozważasz taki wyjazd? Gewerba może okazać się dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zobacz dlaczego!
Zalety założenia Gewerby w Niemczech
Praca na budowie Niemcy pozwoli Ci naprawdę sporo zyskać. Jako przedsiębiorca na gewerbie ograniczysz znacząco formalności i zmniejszysz podatki. Dodatkowo u naszych sąsiadów obowiązuje niższy próg podatkowy niż w Polsce i wyższa kwota wolna od podatku. Samozatrudnienie jest doskonałą alternatywą dla osób otwartych i gotowych na nowe wyzwania, a prowadząc własną działalność gospodarczą w sektorze budowlanym, możesz ubiegać się o Freistellungsbescheinigung. To zwolnienie z podatku budowlanego, które pozwoli Ci zachować 100 proc. swojego wynagrodzenia.
Założenie gewerby jest naprawdę proste. Odpowiedni wniosek, dokumenty potwierdzające tożsamość i inne zaświadczenia np. o niekaralności, lub braku zaległości w płaceniu podatków, wystarczy złożyć do urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt) oraz zgłosić chęć założenia gewerby do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). W Polsce jest wiele firm udzielających doradztwa w tym zakresie. Dlatego jeśli masz wątpliwości lub Twoja znajomość języka nie jest na wystarczającym poziomie – warto skorzystać z takiego wsparcia.
Praca w Niemczech – budowlanka
Posiadasz doświadczenie w branży budowlanej? Jesteś specjalistą w swoim fachu? Uważasz, że wyjazd do Niemiec to Twoja szansa? Z pewnością tak jest, o ile znajdziesz wiarygodne zlecenie. Chcesz ułatwić sobie zadanie i jednocześnie zmniejszyć niepotrzebny stres? Skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy budowlanej – takiej jak InServ – która zaoferuje Ci zlecenie, zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Specjaliści załatwią za Ciebie wszystkie formalności, nawet te związane z gewerbą. Ty nie musisz niczym się martwić, a status niemieckiego przedsiębiorcy ma też inne korzyści. Przekonaj się sam!