Jak zapewnić sobie szybką, godziwą emeryturę i osiągnąć niezależność finansową?

Mając na uwadze zawirowania wokół kwestii emerytur w naszym kraju, warto już teraz na własną rękę rozpocząć odkładanie pieniędzy mogących stanowić zabezpieczenie na przyszłość. Odłożenie nawet niewielkich kwot wydaje się jednak w dzisiejszym – konsumpcjonistycznym świecie niemal niemożliwe. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe nie tylko nie jest w stanie zaoszczędzić pieniędzy, ale również na każdym kroku się zadłuża.

Bierzemy dziś kredyty niemal na wszystko – począwszy od kredytów hipotecznych, na kredytach konsumenckich kończąc. Zaciągając ciągłe zobowiązania finansowe chcemy pokazać osobom wokół nas, że po prostu stać nas na wszystko: na drogi samochód, dobrze urządzone mieszkanie czy najbardziej nowoczesny telewizor. Często w końcu nie jesteśmy w stanie ich spłacać i znów dajemy zarobić jakiemuś bankowi biorąc na to wszystko kredyt konsolidacyjny który oznacza przecież jeszcze większe koszty w zamian za zmniejszenie rat. Wiele zbędnych gadżetów po chwilowej satysfakcji z ich używania zaczyna nas po prostu nudzić i po chwili odstawiamy je na bok. Kupujemy nowe graty, bo przecież nie możemy odstawać od reszty w wyścigu stwarzania pozorów bogactwa. Żyjąc w ten sposób bardzo trudno jest nam odłożyć jakiekolwiek sumy na przyszłą emeryturę, dlatego musimy być skazani na niepewną przecież emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

A może minimalizm? Minimalizm jest nowym trendem w stylu życia, który całkowicie przeciwstawia się konsumpcjonizmowi. Opiera się na zasadzie mówiącej, że jakość życia jest znacznie ważniejsza niż posiadanie przedmiotów. Minimaliści dążą do życia w harmonii, spokoju, w zgodzie z naturą i samym sobą. Minimalista jest świadomym konsumentem, który kupuje wyłącznie to, co jemu samemu służy i jest niezbędne. Często rezygnuje z oglądania telewizji, pozbywa się niepotrzebnych przedmiotów, a w zamian skupia swoją uwagę na własnym rozwoju i pogłębianiu relacji z innymi ludźmi. Nie dąży on jednak do oszczędzania pieniędzy na wszelką cenę. Mając do wyboru kupno taniego, niezdrowego posiłku i droższego – o znacznie wyższej jakości – zapewne wybierze tę drugą opcję.

Minimalizm jako styl życia pozwala nie tylko czerpać większą radość z każdego dnia, lecz także pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Minimaliści najczęściej inwestują swoje środki finansowe w bezpieczny sposób, odkładając je na rachunkach oszczędnościowych i lokatach. Dzięki temu wytwarzają dla siebie tak zwaną poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidywalnych sytuacji życiowych takich jak nagła utrata pracy. Minimalista dąży najczęściej również do niezależności finansowej. Dzięki oszczędzanym systematycznie pieniądzom ma on sporą szansę odejść znacznie wcześniej na emeryturę niż zakłada ustalony przez rząd wiek emerytalny. Niezależność finansowa nie oznacza dla niego jednak beztroskiego odpoczynku do końca życia. Minimalista to osoba, która jest zawsze aktywna, a każdy jej dzień pełen pasji.

Artykuł powstał przy współpracy właściciela serwisu pamietnikwindykatora.pl

5/5 - (1 vote)
Poprzedni artykułElementy eksploatacyjne podlegające najszybszemu zużyciu w suwnicach
Następny artykuł5 rzeczy jakie musisz wiedzieć przed wyborem projektu warsztatu lub myjni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj