Kompresor olejowy czy bezolejowy – jaki wybrać?

Kompresory to urządzenia o szerokim zastosowaniu, przydatne nie tylko w zakładach pracy, ale i w domu. Do najważniejszych kryteriów wyboru zalicza się typ smarowania – kompresor może być olejowy albo bezolejowy. Która opcja jest lepsza i na jakie cechy należy zwrócić uwagę?

Jakie różnice?

Oba rodzaje kompresorów działają dokładnie tak samo, tyle że w kompresorze olejowym, aby zmniejszyć tarcie, tłok musi być smarowany olejem, podczas gdy w urządzeniach bezolejowych na skutek zastosowania specjalnych uszczelnień olej nie przedostaje się do sprężonego powietrza. W kompresorze bezolejowym do powietrza nie przedostają się nawet niewielkie drobinki oleju, jednak przekłada się to na niższą trwałość urządzenia.

Cechy poszczególnych kompresorów

Kompresor olejowy jest bardzo wydajny i może być wyposażony w zbiornik o dużej pojemności, co znacząco ułatwia pracę. Kompresor olejowy nadaje się do pracy w trybie ciągłym i sprawdza się zarówno przy prostych pracach domowych, jak i w profesjonalnych warsztatach. Jest też bardzo wytrzymały i względnie tani w eksploatacji, ale potrzebuje częstej konserwacji.

Mały kompresor bezolejowy również może być wykorzystywany do prac domowych i amatorskiego majsterkowania, natomiast wysokiej klasy kompresory, jak te dostępne na przykład na aerzen.com, znajdują zastosowanie w branżach medycznych, chemicznych, farmaceutycznych i spożywczych, gdzie sprężone powietrze absolutnie nie może być zanieczyszczone cząsteczkami oleju. Kompresor bezolejowy jest bardzo cichy, ale nie nadaje się do pracy ciągłej i ma mniejszą wydajność.

Jak wybrać kompresor dla siebie?

Ciężko powiedzieć, który kompresor jest lepszy, ponieważ jego wybór zależy od wielu czynników – zwracamy uwagę między innymi na to, do czego się go używa, jak duży jest zbiornik, czy mobilność jest ważnym kryterium. Niezależnie od typu kompresora, liczy się także wydajność przepływu powietrza, maksymalne ciśnienie oraz moc urządzenia.

W warsztatach zwykle korzysta się z kompresorów olejowych, wyposażonych w duży zbiornik o pojemności 200-300 litrów, w domu wystarczy zbiornik około 25-litrowy. Jeśli z kompresora korzysta się sporadycznie, a wydajność nie jest kluczowym parametrem, przyda się urządzenie bezolejowe, które nie wymaga tak częstej konserwacji.

Pod względem ceny nie ma dużych rozbieżności, ale kompresor bezolejowy ma zwykle gorsze parametry niż jego olejowy odpowiednik.

Rate this post
Poprzedni artykułJak wybrać szkolenie na audytora wewnętrznego?
Następny artykułJakie są wymagania RODO które należy spełnić w procesie przechowywania dokumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj