Komu należy się odszkodowanie z OC?

Nikt nie lubi stłuczek lub wypadków, ale czasami się one po prostu zdarzają. Bardzo ważne jest to jak w obliczu takiej trudnej sytuacji się zachowamy i co zrobimy, by uzyskać odszkodowanie z OC. Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej. Komu należy się odszkodowanie z OC? Jak dostać odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy? O czym warto pamiętać?

Działaj szybko

By uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, musisz podjąć należne kroki już na miejscu zdarzenia. Czasami może to być problematyczne. Możesz odczuwać silne wzburzenie po stłuczce i nie być w stanie przez chwilę zebrać myśli. Musisz jednak zmobilizować się i zachować zimną krew, dopóki ty i sprawca nie dopełnicie niezbędnych formalności. Pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Jeśli jest to niezbędne, to wezwij policję. Jednak w takim wypadki ty i sprawca musicie pamiętać, że sprawca najprawdopodobniej zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Wezwanie policji jest niezbędne w momencie, gdy kierowcy nie mogą dojść do porozumienia lub też doszło do wypadku, czyli w wyniku wypadku są ranni.
  • Uzyskaj oświadczenie sprawcy zdarzenia, w którym wyraźnie stwierdza, że zdarzenie było skutkiem jego działań i to on jest za nie odpowiedzialny.
  • Zrób zdjęcia miejsca wypadku oraz uszkodzonych samochodów.
  • Jeśli na miejscu zdarzenia są świadkowie, to zbierz od nich oświadczenia. Nie są one niezbędne, ale w razie wątpliwości ich zeznania mogą być kluczowe dla ustalenia, kto rzeczywiście jest sprawcą zdarzenia i z czyjego ubezpieczenia powinny zostać pokryte naprawy szkód.
  • Jeżeli wypadek doprowadził do pogorszenia się twojego stanu zdrowia, to skontaktuj się z lekarzem, a dokumentację z wizyty dołącz do pozostałych dokumentów.

Na tym etapie pojawia się podstawowy problem – ustalenie winy. Czasami, nawet gdy wina jest ewidentna, to sprawca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności i uparcie odmawia przyznania się do niej. W takim wypadku wezwanie policji, która rozstrzygnie spór, jest właściwie jedynym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że jeśli kierowca drugiego samochodu jest pobudzony, czuć od niego alkohol lub jego zachowanie jest po prostu dziwne, to także nie powinieneś podpisywać z nim oświadczenia. Najlepiej będzie, jeśli wezwiesz policję, która nie tylko potwierdzi sprawstwo tamtego kierowcy, ale także sprawdzi, czy nie znajduje się on pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Może się też zdarzyć, że sprawca wypadku po pewnym czasie wycofa swoje oświadczenie i stwierdzi, że podpisał je pod wpływem stresu. W takim wypadku sprawa trafi do sądu.

Zgłoś roszczenia

To bardzo ważny i równocześnie trudny krok. By liczyć na pełne możliwe odszkodowanie, należy zgłosić wszystkie możliwe w danej sytuacji roszczenia. To dość trudne dla osób, które na co dzień nie zajmują się ubezpieczeniami i nie wiedzą, jakie prawa im przysługują. Tutaj bardzo ważna jest też świadomość tego, od których decyzji ubezpieczyciela można się odwoływać i jakie kroki podjąć, jeśli otrzyma się od niego odmowę wypłacenia odszkodowania.

Skorzystaj z pomocy fachowca

Jeśli nie orientujesz się zbyt dobrze w sprawach związanych z uzyskaniem odszkodowania albo nie czujesz się aktualnie na siłach, by się tym zająć, to koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty. To osoba, która przedstawi zarówno tobie, jak i sprawcy wszystkie niezbędne informacje dotyczące roszczeń. W razie potrzeby specjalista skontaktuje się z ubezpieczycielem po to, by wyegzekwować należne świadczenie. Zatrudnienie pełnomocnika, który zajmie się kwestiami uzyskania odszkodowania, pomoże szybciej wypłacić pieniądze, które mogą być potrzebne na specjalistyczne leczenie lub też naprawę uszkodzonego samochodu.

Rate this post
Poprzedni artykułDlaczego warto zainwestować w szkolenia sprzedażowe?
Następny artykułCzym są systemy contact center?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj