- Co to jest dzierżawa?
- Co to jest Leasing?
- Zerwanie umowy Leasingu
- Leasing nieruchomości komercyjnych
Co to jest dzierżawa?
Umowa najmu jest umową określającą warunki, na jakich jedna strona zgadza się wynająć nieruchomość będącą własnością drugiej strony.
Gwarantuje ona najemcy, znanemu również jako najemca, korzystanie ze składnika aktywów oraz gwarantuje wynajmującemu, właścicielowi nieruchomości lub wynajmującemu regularne płatności ze strony najemcy przez określoną liczbę miesięcy lub lat.
Zarówno najemca, jak i wynajmujący ponoszą konsekwencje w przypadku nieprzestrzegania warunków umowy.
Co to jest Leasing?
Leasing jest umową prawną i wiążącą, która określa warunki umów najmu nieruchomości.
Jeśli osoba chce wynająć mieszkanie lub inną nieruchomość mieszkalną, na przykład, umowa najmu przygotowana przez wynajmującego opisuje miesięczną kwotę czynszu, termin jej wymagalności co miesiąc, co się stanie, jeśli najemca nie zapłaci czynszu, ile kaucji jest wymagane, czas trwania najmu, czy najemca może trzymać zwierzęta domowe w lokalu, ile lokatorów może mieszkać w lokalu oraz wszelkie inne istotne informacje.
Wynajmujący wymaga, aby najemca podpisał umowę najmu, tym samym zgadzając się na jej warunki przed zajęciem lokalu.
Z drugiej strony, umowy najmu nieruchomości komercyjnych są zazwyczaj negocjowane zgodnie z konkretnym najemcą i zazwyczaj trwają od roku do 10 lat, przy czym więksi najemcy często mają dłuższe i bardziej złożone umowy najmu.
Zerwanie umowy Leasingu
Konsekwencje zerwania umowy leasingowej wahają się od łagodnego do szkodliwego, w zależności od okoliczności, w jakich została ona złamana.
Najemca, który zerwie umowę najmu bez uprzednich negocjacji z wynajmującym, zostanie postawiony przed procesem cywilnym, obraźliwym oznaczeniem w raporcie kredytowym lub obiema tymi sytuacjami.
W wyniku zerwania umowy najmu najemca może również napotkać problemy z wynajmem nowego lokalu mieszkalnego, a także inne kwestie związane z negatywnymi wpisami w raporcie kredytowym.
Najemcy, którzy muszą zerwać umowę najmu, często muszą negocjować z właścicielami lub zwrócić się o pomoc prawną.
W niektórych przypadkach znalezienie nowego najemcy lokalu lub utrata depozytu zabezpieczającego inspiruje wynajmujących do umożliwienia najemcom złamania umowy najmu bez dalszych konsekwencji.
Niektóre umowy najmu zawierają klauzule „wcześniejszego rozwiązania„, które umożliwiają najemcom wypowiedzenie umów na określonych warunkach lub gdy ich właściciele nie wypełniają swoich zobowiązań umownych.
Na przykład, najemca może mieć możliwość rozwiązania umowy najmu, jeśli wynajmujący nie dokona terminowych napraw nieruchomości.
Leasing nieruchomości komercyjnych
Najemcy, którzy wynajmują nieruchomości komercyjne, podpisują różnego rodzaju umowy najmu, które mają na celu zwiększenie odpowiedzialności najemcy i zapewnienie właścicielowi większych zysków z góry.
Na przykład, niektóre umowy najmu komercyjnego wymagają od najemcy płacenia czynszu powiększonego o koszty operacyjne wynajmującego, podczas gdy inne wymagają od najemców płacenia czynszu powiększonego o podatki od nieruchomości i ubezpieczenie.
Cztery powszechne rodzaje umów najmu nieruchomości komercyjnych obejmują:
- Umowy najmu z jedną siecią, w których najemca jest odpowiedzialny za płacenie podatków od nieruchomości;
- Umowy najmu z dwiema sieciami, które czynią najemcę odpowiedzialnym za podatki od nieruchomości i ubezpieczenie;
- Umowy najmu z trzema sieciami, w których najemcy muszą płacić podatki od nieruchomości, ubezpieczenie i utrzymanie;
- Umowy najmu brutto, w których najemca płaci czynsz, podczas gdy wynajmujący jest odpowiedzialny za inne koszty.