Na podstawie jakich kryteriów przydzielana jest taryfa gazowa?

W przypadku rachunków za gaz, niezwykle ważną rolę odgrywa przydzielona taryfa gazowa – od niej uzależniona jest nie tylko cena paliwa gazowego, ale także inne opłaty składające się na fakturę. Poniżej przedstawiamy czynniki, które wpływają na przypisanie klienta do odpowiedniej grupy taryfowej.

Rodzaj pobieranego paliwa gazowego

Jednym z czynników wpływających na przypisanie konkretnej taryfy gazowej jest rodzaj pobieranego gazu. Najpopularniejsza grupa taryfowa (oznaczona literą W) przydzielana jest klientom odbierającym paliwo gazowe wysokometanowe. Poza taryfą W spotkać się można również z taryfami S i Z, które dedykowane są odbiorcom paliwa gazowego zaazotowanego oraz taryfami B i R, które oznaczają pobieranie gazu typu propan-butan.

Częstotliwość rozliczeń

Przydzielenie taryfy gazowej uzależnione jest również od wybranego przez klienta systemu rozliczeń. Taryfy dostępne są dla klientów w wariantach różniących się częstotliwością przeprowadzania odczytu i wystawiania faktur – przykładowo, w taryfie W-1.1 spotkać się można z jednym odczytem gazomierza w ciągu roku umownego, faktury prognozowe wystawiane są co dwa miesiące, a faktura rozliczeniowa – raz w roku, natomiast taryfa oznaczona jako W-1.12T wiąże się z miesięcznymi fakturami, a odbiorca powinien co miesiąc zgłaszać stan gazomierza.

Zużycie gazu w skali roku

Taryfa gazowa przydzielana jest z uwzględnieniem rocznego zużycia gazu – im jest ono niższe, tym niższą grupę taryfową przypisuje się klientowi, np. zużycie gazu mniejsze niż 3350 kWh rocznie oznacza taryfę W-1, a zużycie w granicach 3350-13350 kWh – taryfę W-2. Grupy taryfowe oznaczone cyframi od 1 do 4 są cieszą się popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, natomiast taryfy wyższe (5-8) dedykowane są większym klientom instytucjonalnym.

Warto zaznaczyć, że zmniejszenie wydatków na gaz wcale nie musi wiązać się z ograniczeniem jego zużycia i przydzieleniem niższej taryfy. Dzięki możliwości wyboru sprzedawcy, klienci mogą skorzystać z ofert, które umożliwią obniżenie kosztów zużycia gazu. Więcej informacji na temat gazu dla firm znaleźć można pod adresem: https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/.

5/5 - (1 vote)
Poprzedni artykułOpisy produktów na stronie internetowej – jak to robić dobrze?
Następny artykułRóżne typy i formy wizytówek. Na co się zdecydować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj