Nowy JPK – jak się przygotować?

Wraz ze zmianami dotyczącymi deklaracji podatkowych VAT, każdy przedsiębiorca będzie posiadał nieco inne obowiązki niż do tej pory. Nowe przepisy dotyczące JPK zaczną obowiązywać w lipcu 2020 roku. Dlatego też warto zapoznać się z tym, co się zmieniło oraz odpowiednio się przygotować. Dzięki temu unikniemy kar, które są nakładane w przypadku błędów w deklaracjach VAT.

Jakie są główne zmiany w JPK?

Zmiany w deklaracjach podatkowych, jakie wprowadza Ministerstwo Finansów, mają za zadanie przede wszystkim wyeliminować szarą strefę. Warto zatem wprowadzić program zgodny z nowymi wytycznymi JPK_V7, który ułatwi obowiązek wypełniania nowego pliku JPK. Dzięki nowej strukturze JPK kontrola podatkowa jest bardziej efektywna, a to wiąże się z szybszą reakcją i wykrywalnością oszustw podatkowych. W tym celu stworzono dwie formy rozliczenia JPK_V7:

  • JPK_V7M,
  • JPK_V7K.

Pierwsza deklaracja dotyczy przedsiębiorstw, które będą rozliczać się w systemie comiesięcznym, a druga mówi o rozliczeniach co kwartał. Dodatkowo nowy JPK został podzielony na dwie części, które mają uszczelnić deklaracje VAT:

  • ewidencyjną,
  • deklaracyjną.

Powyższe elementy nowej struktury JPK_V7 w części ewidencyjnej zastępują dotychczasową deklaracją VAT – 7, VAT – 7K oraz plik JPK_VAT. Natomiast część deklaracyjna powinna zawierać kody i towary usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży oraz rodzajów transakcji określonych przez Ministerstwo Finansów. W przypadku JPK_V7M plik musi zawierać część ewidencyjną oraz deklaracyjną i być składany co miesiąc. Z kolei w rozliczeniu kwartalnym JPK_V7K miesięcznie należy składać część ewidencyjną, a kwartalnie deklaracyjną.

Jakie są elementy nowego JPK?

Tak jak obowiązywało to do tej pory, również nowa struktura JPK_V7 będzie wysyłana do urzędu skarbowego w formacie XML. Każdy plik JPK powinien zawierać wszystkie elementy, które określono w Rozporządzeniu Ministerstwa Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku. W przypadku JPK_V7M należy w pliku XML wypełnić następujące pola:

  • Nagłówek,
  • Podmiot1,
  • Deklaracja,
  • SprzedazWiersz,
  • SprzedazCtrl,
  • Zakup wiersz,
  • ZakupCtrl.

W przypadku deklaracji kwartalnych w części ewidencyjnej wysyłanej co miesiąc powinny znaleźć się wszystkie powyższe elementy z pominięciem pola Deklaracja. Za trzeci miesiąc kwartału należy wypełnić wszystkie pola w pliku przesyłanym do urzędu skarbowego.

Oprogramowanie pomocne przy wypełnianiu pliku JPK?

Przede wszystkim, aby móc poprawnie wypełnić nowy JPK należy zapoznać się z właściwą klasyfikacją sprzedawanych dóbr i usług. Istnieje 13 grup towarowo – usługowych (GTU), które posiadają ściśle określony kod. Aby ułatwić klasyfikację towarów i usług do poszczególnych grup można skorzystać z oprogramowania do fakturowania i księgowości. Warto wybierać takie oprogramowanie, które pozwala na oznaczenie grup towarów na wczesnym etapie, jak ewidencja sprzedaży oraz magazyn.

Kary za błędy JPK_V7

Niewypełnienie obowiązku odpowiedniego oznaczania transakcji w pliku JPK_V7 wiąże się z karami pieniężnymi w wysokości nawet 500zł. Dlatego warto wiedzieć jak wypełniać nowy plik JPK_V7 oraz od kiedy będzie nas obowiązywać. W przypadku dużych przedsiębiorstw ten obowiązek rozpoczyna się z dniem 1 kwietnia 2020 roku, a w przypadku pozostałych obowiązek nowego pliku JPK to lipiec 2020. Jednak po wprowadzeniu przepisów związanych z tarczą antykryzysową obowiązek składania nowego pliku został przesunięty dla wszystkich od 1 lipca 2020 roku.

Istnieje możliwość uniknięcia kary, jeżeli w terminie do 14 dni od dnia, w którym został stwierdzony błąd, zostanie on poprawiony, a skorygowany plik zostanie przesłany do urzędu skarbowego.

Rate this post
Poprzedni artykułJak zmniejszyć zobowiązania wynikające ze współpracy z brokerami kurierskimi?
Następny artykułMagazyny w Białymstoku – budowa, kupno, a może wynajem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj