Odbiór makulatury – co dzieje się ze zużytym papierem w dalszych etapach?

Recykling papieru pozwala na ogromne oszczędności energii, wody i drzew. Wytwarzanie papieru z surowca wtórnego, czyli makulatury pozwala również znacznie zredukować ilość zanieczyszczeń trafiających do środowiska, które standardowo powstają przy produkcji artykułów papierniczych z surowca naturalnego. To najbardziej oczywiste korzyści wynikające z przetwarzania makulatury, które są głównym argumentem do tego, aby stale podejmować trud zwiększania poziomu recyklingu papieru. Jak przebiega proces recykling makulatury? Od czego zależy jego efektywność?

Odbiorcy makulatury i ich podstawowe zadania w procesie recyklingu

Odbiór makulatury od firm i jej skup przez uprawnione podmioty oraz punkty zbiórki odpadów celulozowych rozpoczynają proces przetwarzania papieru, w którego efekcie z makulatury powstaną pełnowartościowe nowe wyroby. Na tym etapie kluczowe znaczenie dla opłacalności i skuteczności recyklingu ma prawidłowa segregacja. Makulatura może być przekształcona w nowe produkty pod warunkiem, że podlega selektywnej zbiórce u źródła powstawania odpadu, co zapobiega jej zanieczyszczeniu, a także jest magazynowana we właściwy sposób. Mokry i wilgotny odpad papierowy nie nadaje się bowiem do recyklingu. Dlatego kluczowe znaczenie dla efektywności procesów przetwarzania papieru mają odpowiednie rozwiązania dotyczące segregowania, składowania i transportu makulatury. Przedsiębiorcy mogą w tym zakresie liczyć na wsparcie fachowców, np. specjalistów Stena Recycling. Ta firma zajmująca się gospodarowaniem odpadami nie tylko oferuje swoim klientom odbiór makulatury, ale również zajmuje się optymalizacją sposobów postępowania z odpadami – dostarcza odpowiednie pojemniki na papier odpadowy, opracowuje procedury selekcji odpadów celulozowych, ulepsza metody ich transportu. Makulatura przekazana Stena Recycling jest następnie na terenie jej zakładów kontrolowana pod kątem jakości, sortowana i belowana, by finalnie trafić do specjalistycznych zakładów przetwarzania makulatury, gdzie będzie poddana kolejnym przekształceniom. Więcej dowiesz sie na: https://www.stenarecycling.pl/zrownowazony-recykling/recykling-odpadow/recykling-papieru/ 

Recykling papieru – główne etapy przetwarzania makulatury

Przetwórstwo makulatury jest procesem wieloetapowym. Działania podejmowane w zakładach recyklingu papieru koncentrują się głównie na oczyszczaniu i odbarwianiu masy papierowej oraz jej rozwłóknianiu. W bębnach i specjalistycznych instalacjach rozwłókniających pod wpływem gorącej wody poszczególne włókna celulozowe są od siebie rozdzielane, a znajdujące się w ich otoczeniu zanieczyszczenia, np. piasek czy elementy metalowe usuwane. Do tego celu wykorzystywane są m.in. ogromne sita i hydrocyklony, natomiast do wydzielania z masy celulozowej włókien różnej długości stosowane są frakcjonatory. W zależności od rodzaju makulatury m.in. jej zadrukowania oraz tego, co ma finalnie powstać z przetworzonego papieru, masę poddaje się również rozdrabnianiu, dalszemu czyszczeniu, myciu, odbarwianiu w komorach flotacyjnych, a także procesom bielenia z użyciem substancji chemicznych, np. podsiarczynu lub podchlorynu sodowego. Masa włóknista jest następnie zagęszczana, a powstała w ten sposób masa papierowa służy następnie papierniom do produkcji nowych wyrobów: opakowań, papieru gazetowego, artykułów higienicznych itp.

Rate this post
Poprzedni artykułCo warto wiedzieć na temat folii stretch?
Następny artykułZastosowanie separatorów magnetycznych w przemyśle spożywczym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj