Opakowania termoformowane z tworzyw sztucznych

Metoda termoformowania jest często wybierana do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ oferuje ona niski koszt i możliwość stosowania form wielokrotnych. To sprawia, że jest to technologia, z której korzystają producenci opakowań dla gastronomii, medycyny, handlu i przemysłu motoryzacyjnego.

Metoda termoformowania to proces, w którym plastikowe lub metalowe płyty są podgrzewane, a następnie formowane do określonych kształtów i wielkości. Jest to skuteczny sposób produkcji zarówno małych, jak i dużych opakowań bez potrzeby ich odlewania.

W procesie formowania, tworzywo może być skierowane w stronę formy zewnętrznej lub wewnętrznej. Prawidłowe uformowanie produktu zależy od grubości tworzywa i stosunku głębokości formy do jej średnicy, który określa się jako „współczynnik H/D”. Te wskaźniki musimy wziąć pod uwagę przy projektowaniu np. opakowania z tworzywa sztucznego dla naszego produktu.

Opakowania termoformowane – z czego się je robi?

Do termoformowania używa się różnych materiałów, takich jak m.in. poliwęglan (PC), PET czy PVC (polichlorek winylu). Materiały trzeba dostosowywać do wymagań projektu opakowania i jego przeznaczenia. Należy brać pod uwagę ich właściwości nie tylko ze względu na sam proces produkcji, ale także w zakresie ochrony towarów, które będą w nich przechowywane. Niektóre surowce maja lepsze właściwości izolacji cieplnej czy ochrony przed światłem, a inne lepiej uchronią produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. przy upadku lub uderzeniu. Więcej na temat wpływu różnorodności tworzyw na produkcję opakowań można przeczytać na blogu: https://uni-pak.pl/opakowania-z-tworzyw-sztucznych-roznice

Materiały termoformowane można podzielić na krystaliczne i bezpostaciowe. Te pierwsze topnieją w określonej temperaturze, podczas gdy te drugie miękną po stopniowym ogrzewaniu. W produkcji opakowań do technologii termoformowania często używa się tworzyw styrenowych. Ich zaletą jest to, że szybko zmieniają swoje właściwości w procesie ogrzewania, a po chłodzeniu stają się twarde. Co ważniejsze, poddane wielokrotnemu cyklowi ogrzewania i chłodzenia nie tracą swoich cech chemicznych, przez co nadają się do recyklingu.

Jakiego typu opakowania produkuje się przez termoformowanie?

Technologia termoformowania pozwala tworzyć szeroką gamę opakowań. Najpopularniejsze z nich to kubki jednorazowe, pojemniki i pokrywki, tacki oraz blistry. Blistry składają się z warstwy spodniej wykonanej z tektury lub folii sztywnej oraz pokrywy (górnej warstwy), zwykle przezroczystej dzięki czemu możliwe jest obejrzenie zapakowanego produktu przez klienta bez konieczności rozpakowywanie towaru. Takie termoformowane blistry są często stosowane do pakowania m.in.:

  • zabawek (lalki, samochodziki),
  • przyborów kosmetycznych (pilniczki, nożyczki, pęsety),
  • części samochodowych (żarówki, wieszaki zapachowe),
  • baterii i akumulatorków,
  • akcesoriów komputerowych (myszki, klawiatury),
  • artykułów chemicznych (kleje, pasty),
  • produktów gospodarstwa domowego (żarówki, spinacze, otwieracze, korkociągi),
  • przyborów szkolnych (kredki, pędzelki),
  • akcesoriów montażowych (np. wkręty, śruby),
  • wyrobów medycznych (strzykawki, cążki)
  • produktów dla budownictwa (kształtki, kastry budowlane – np stosowane przy szalunkach: https://boguc.eu/akcesoria-szalunkowe/kastry-budowlane).

Wyroby termoformowane znajdują zastosowanie nie tylko przy produkcji opakowań. Wytwarza się dzięki tej technologii także choćby panele drzwi wewnętrznych, części osłon w maszynach i AGD, części rolet okiennych, tace z tworzywa sztucznego, a nawet elementy wyposażenia łóżek szpitalnych. Wyroby termoformowane wykorzystuje się także w biurze – są to m.in. obudowy komputerowe, części mebli, plastikowe elementy lamp itp.

Rate this post
Poprzedni artykułWielozadaniowość i mobilność nowoczesnego biura: jak osiągnąć sukces?
Następny artykułCzym jest kampania launchingowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj