PIT 28 w 2020 roku – na jakich zasadach rozliczamy deklarację za 2019 rok?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z najchętniej wybieranych form opodatkowania wybieranych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby uzyskujące przychody z najmu. Jak rozliczyć ryczałt ewidencjonowany i do kiedy należy złożyć deklarację?

Kto może rozliczać się ryczałtem?

Zgodnie z przepisami Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. z opodatkowania w formie ryczałtu mogą korzystać osoby fizyczne, które:

  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (indywidualnie lub w formie spółki cywilnej/jawnej) – przychód podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 250 000 euro;
  • uzyskują przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Umowy te nie mogą być zawierane w ramach prowadzonej (pozarolniczej) działalności gospodarczej;
  • osiągają przychody ze sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z formy tej mogą także korzystać przedsiębiorstwa w spadku, czyli przedsiębiorstwo wchodzące w skład masy spadkowej od momentu śmierci przedsiębiorcy do chwili ustalenia jego prawnych następców.

Ustawodawca określił także listę podatników, którzy nie mogą skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bez względu na wysokość osiąganego przychodu (art. 8 Ustawy), są to np. podatnicy prowadzący apteki lub lombardy.

Jak rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Podatnik korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT 28. Termin złożenia deklaracji za rok 2019 zmienił się względem roku poprzedniego.O ile PIT 28 za rok 2018 należało złożyć do końca stycznia 2019 roku, to obecnie deklarację należy złożyć w terminie od 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym został osiągnięty przychód. W 2020 roku, ze względu na to, że ostatni dzień lutego przypada w sobotę, ostateczny termin rozliczenia się z urzędem skarbowym to 2 marca.

Przychody opodatkowane ryczałtem nie mogą być łączone i rozliczane z przychodami z innych źródeł. PIT 28 służy wyłącznie do rozliczenia przychodów opodatkowanych ryczałtem. Należy również pamiętać, że, w przeciwieństwie do deklaracji PIT 37, w przypadku PIT 28 małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie. Nie ma także możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej oraz odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Od kwoty uzyskanego w danym roku podatkowym przychodu można natomiast odliczyć:

  • składki na ubezpieczenie społeczne (podatnik może odliczyć tylko te zapłacone);
  • wydatki na cele rehabilitacyjne;
  • wydatki na internet;
  • darowiznę na określone cele;
  • wpłaty dokonane w danym roku podatkowym na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.

W deklaracji za rok 2019, podatnik będzie miał także możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, w kwocie nie większej niż 53 000 zł.

Deklaracja roczna sporządzana przez urząd skarbowy

Od 15 lutego 2020 roku PIT 28 będzie udostępniany podatnikowi na platformie Ministerstwa Finansów. W dalszym ciągu możliwe będzie rozliczenie PIT 28 online za pomocą programów takich jak „PITax.pl Łatwe Podatki”. Zeznanie roczne zostanie sporządzone przez sam organ podatkowy, na podstawie informacji zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (np. informacji o wpłaconych w roku podatkowym kwotach ryczałtu). Podatnik będzie miał możliwość wglądu w swoją deklarację, dokonanie w niej zmian i akceptację lub odrzucenie zeznania.

W przypadku wystąpienia błędu w deklaracji sporządzonej przez urząd skarbowy, korekta zostanie sporządzona automatycznie przez organ podatkowy.

4/5 - (3 votes)
Poprzedni artykułW poszukiwaniu idealnej sali konferencyjnej
Następny artykułKonto wielowalutowe – na co zwrócić uwagę przy zakładaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj