Pomoc prawnika w windykacji należności – jak odzyskać swoje pieniądze

Któż z nas nie borykał się z osobą, która w terminie nie oddała nam długu? Taki problem dotyczy zarówno osób indywidualnych oraz dużych firm zajmujących się sprzedażą usług lub towarów. Jak szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze? Poniżej kilka, niezwykle cennych rad.

1. Polubowna windykacja
Windykacja należności ma na celu polubowne porozumienie się wierzyciela ze swoim dłużnikiem, w celu szybkiej i całościowej spłaty długu pieniężnego. Z takimi dłużnikami często mają do czynienia sklepy oferujące różnorodne towary, firmy a nawet punkty usługowe, które oferują pewne usługi teraz a ich płatność może odbyć się w uzgodnionym później terminie. Zdarza się czasami tak, iż osoba, która otrzymała dany towar bądź usługę nie opłaciła faktury a po upomnieniach telefonicznych – nagle zapada się ona pod ziemię. I w takiej sytuacji wkracza windykacja, czyli osoba, która w imieniu firmy stara się ten dług odzyskać.

2. Windykacja należności krok po kroku
Właściciele firm, których faktury klienci nie opłacili miesiącami udają się do windykacji. Osoby odpowiadające za windykację są to najczęściej doświadczeni fachowcy, dobrze znający przepisy oraz sposoby mediacji. Po sporządzeniu umowy z firmą, zaczynają działania, które mają na celu odzyskanie długu. Warto tu jednak wspomnieć, iż od momentu zajęcia się sprawą przez windykację – dług wzrasta o koszty, które stanowią wynagrodzenie windykacji (oraz o odsetki, które upływają po dacie kiedy faktura ta powinna być opłacona).

3. Określone działanie
Windykacja zaczyna swoją pracę od próby porozumienia się z dłużnikiem. Może to nastąpić listownie lub osobiście. Najczęściej jednak wysyłany jest monit (pismo), w którym jasno nawołuje się do spłaty określonego długu oraz o konsekwencjach jakie poniesie dłużnik, gdy to zignoruje. Czasami już na tym etapie, dłużnicy chcą porozumieć się ze swoim wierzycielem i proponują spłatę długi w systematycznych ratach opiewających o ściśle określoną kwotę. Czasami jednak sprawy wymagają postępowania sądowego, na którym dłużnicy zostają przez Sąd zobowiązani spłacić dług (wraz z odsetkami) w konkretnym terminie. Gdy to nie następuje, taka osoba zostanie poddana egzekucji komorniczej. I tu sam komornik zabezpiecza dobra materialne, których spieniężenie jest w części przeznaczone na spłatę długi wierzyciela.

Warto walczyć z osobami nierzetelnymi i nieterminowymi, które utrudniają płynność finansową w wielu firmach, zakładach i przedsiębiorstwach. Zdecydowanie powinno się zgłosić w tym celu do doświadczonych specjalistów z kancelarii prawnej np. doświadczonej w tym zagadnieniu kancelarii ARKANA (https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html). Dzięki pomocy ekspertów z pewnością uda się załatwić wszelkie finansowe problemy w najlepszy możliwy sposób.

Rate this post
Poprzedni artykułGdzie warto inwestować w apartamenty?
Następny artykułJakie błędy przy wdrażaniu CRM zdarzają się najczęściej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj