Pozwolenie zintegrowane – co to jest i w jakich przypadkach jest wymagane

Branża opakowaniowa, wydobywcza czy branża przetwórstwa odpadów to jedne z tych, w którym zmiany zachodzą bardzo dynamicznie. Wynika to z potrzeb rynku, trendów związanych z ochroną środowiska, ale także ze zmieniających się regulacji prawnych. Jednym z tematów związanych z tą branżą jest konieczność posiadania pozwolenia zintegrowanego. Warto zatem dowiedzieć się, czym ono jest i w jakich przypadkach jest wymagane?

Czym jest pozwolenie zintegrowane?

Pozwolenie zintegrowane wymagane jest od podmiotów prowadzących działalność, która może mieć określony wpływ na środowisko. Dotyczy to sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo lub instytucja może powodować zanieczyszczenie niektórych elementów przyrodniczych albo całego środowiska. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być rozmiar działalności lub jej charakter. Wszystkie najważniejsze informacje na temat pozwolenia zintegrowanego są zawarte w ustawie Prawo ochrony środowiska. Oczywiście zapisy ustawy mogą wymagać głębszej analizy i znajomości prawa. Warto wiedzieć też, że niektóre rodzaje działalności i placówki nie muszą posiadać pozwolenia zintegrowanego, pomimo że powodują zanieczyszczenie środowiska. Dotyczy to placówek, które działają na rzecz badań i rozwoju.

Przykłady rodzajów działalności wymagających pozwolenia zintegrowanego

Jeżeli chce się zweryfikować, czy dany rodzaj działalności wymaga pozwolenia zintegrowanego, wówczas trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi z w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. To tam zawarte są rodzaje działalności wymagające pozwolenia zintegrowanego. Wśród nich można wyróżnić m.in. działalność związaną z:

  • wytwarzaniem energii,
  • wytwarzaniem paliw,
  • przetwarzaniem surowców mineralnych,
  • produkcją tworzyw sztucznych, barwników, nawozów, środków ochrony roślin,
  • przetwarzaniem i magazynowaniem odpadów oraz odzyskiwaniem surowców wtórnych,
  • produkcją produktów z drewna, np. papieru, płyt pilśniowych i wiórowych,
  • hodowlą zwierząt,
  • przemysłem spożywczym, np. ubojem zwierząt i przetwórstwem mleka.

W razie wątpliwości, kiedy powinno posiadać się pozwolenie zintegrowane, warto sprawdzić ustawę i rozporządzenie oraz poradzić się osoby obeznanej z prawem ochrony środowiska.

Istota pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane mają obowiązek posiadać firmy i instytucji, które mogą powodować zagrożenie dla środowiska. Jak sama nazwa wskazuje, pozwolenie zintegrowane nie wymaga już innych pozwoleń. Jednostka, która je otrzymała, nie musi się ubiegać o inne pozwolenia, np. na pozwolenia dotyczące:

  • wprowadzenia gazów lub pyłów do powietrza,
  • wytwarzania odpadów,
  • tzw. wodnoprawnego pozwolenia na wprowadzenie ścieków do wód i ziemi oraz wodnoprawnego pozwolenia na pobór wód.

Pozwolenie zintegrowane musi mieć działalność, która dopiero rozpoczyna swoją pracę. Inaczej będzie ona działała bezprawnie. Jednak nie można zapominać, że powinno być ono uzyskane także w sytuacji, kiedy firma rozpoczyna nowe działania narażające środowisko na szkodę lub zmienia profil działalności.

Korzyści wynikające z posiadania pozwolenia zintegrowanego

Wymogi uzyskania pozwolenia zintegrowanego są restrykcyjne i wymagają od danej instytucji odpowiedniego przygotowania. Jednak nie można zapomnieć, że uzyskanie tego pozwolenia niesie ze sobą także wiele korzyści. Jak już wspomniano, uzyskuje się tylko jedno pozwolenie. Jego charakter jest kompleksowy i nie wymaga od ubiegającego się innych pozwoleń. Ponadto pozwolenie zintegrowane zmniejsza także ilość formalności. Przykładem może być uzyskanie wpisu do Bazy Danych o Odpadach, w skrócie BDO. Jeżeli dana instytucja posiada omawiane pozwolenie, wówczas nie wymaga się od niej składania wniosku o wpis do rejestru BDO. Wpis do bazy zostaje dokonany z urzędu przez Marszałka Województwa. Dzięki temu zminimalizowane są formalności dokonywane przez zainteresowaną instytucję. Podsumowując, pozwolenie zintegrowane jest sposobem na uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i wpisów przy jednoczesnym zminimalizowaniu formalności.

5/5 - (1 vote)
Poprzedni artykułTrzy największe zalety zakupu ubezpieczenia przez internet
Następny artykułJak zmniejszyć zobowiązania wynikające ze współpracy z brokerami kurierskimi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj