Praca w Niemczech bez znajomości języka. Jak ją znaleźć?

Polacy wciąż chętnie poszukują pracy poza granicami kraju. Skłaniają ich do tego przede wszystkim lepsze zarobki. Jednym z najchętniej wybieranych krajów są Niemcy. Na przyszłych pracowników czeka tu sporo interesujących ofert pracy. Dowiedz się, czy potrzebujesz pozwolenia na pracę w Niemczech i czy koniecznie musisz znać język niemiecki? Poznaj najlepsze metody na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Dlaczego warto pracować w Niemczech? Co z pozwoleniem na pracę?

Co roku spora grupa Polaków szuka zatrudnienia w innych krajach. Decyzja o wyjeździe zapada zwykle ze względów finansowych, ale coraz częściej w grę wchodzi także rozwój zawodowy czy lepsze perspektywy życia.

Jednym z najczęściej wybieranych krajów są Niemcy. Co przyciąga Polaków do tego kraju? Najważniejsze są oczywiście wysokie zarobki. Możliwa jest też dobrze płatna praca w Niemczech bez języka w wielu branżach. Ale pracownicy doceniają także świetny system opieki zdrowotnej i socjalnej. Dla wielu osób początkowo zaskoczeniem jest stosowanie w praktyce równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Szybko okazuje się też, że koszty życia w Niemczech wcale nie są wysokie. Podobnie jak w Polsce w dużej mierze zależą od regionu kraju.

Pozwolenie na pracę w Niemczech nie jest potrzebne. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jej obywatele mogą bez pozwoleń pracować we wszystkich unijnych krajach.

Jakie branże najczęściej poszukują pracowników?

Niemiecka gospodarka wciąż potrzebuje rąk do pracy. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, ale sporo pracy jest też dla osób, które nie mają specjalistycznego wykształcenia.

Najwięcej ofert pracy jest w budowlance. Poszukiwani są elektrycy, hydraulicy, specjaliści od klimatyzacji, stolarze, malarze budowlani, tynkarze, dekarze, ale też inżynierowie budownictwa. Zawsze pracę znajdą opiekunowie osób starszych, pielęgniarki i lekarze.

Podobnie jest w przypadku kierowców. Zatrudnienie bez języka znajdą kierowcy posiadający prawo jazdy kategoria C+E, kierowcy BDF, kierowcy chłodni czy wywrotek.

Możliwa jest też praca bez języka, Niemcy jednak doceniają, gdy zna się choć kilka podstawowych wyrażeń. Są jednak zawody, w których znajomość języka jest wymogiem prawnym. Odpowiednie certyfikaty językowe muszą mieć m.in. lekarze i pielęgniarki. Często to pracodawca ustala, czy język niemiecki jest niezbędny i w jakim zakresie. Jednak dobrze jest wiedzieć, że praca w Niemczech bez języka skutkuje często nieco niższymi zarobkami.

Praca w Niemczech bez języka – czy i kiedy jest możliwa?

Czy Niemcy zatrudnią osobę, która nie porozumiewa się po niemiecku? Jak najbardziej praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Oferowana jest m.in. praca w magazynach, dla robotników budowlanych, sprzątaczy, malarzy czy operatorów wózków widłowych. Są to najczęściej proste prace, które nie wymagają szczegółowych objaśnień. Pracownik musi się jednak zwykle spodziewać niższej pensji. Sporym problemem mogą być też problemy z komunikacją z szefami czy kolegami.

Jest sporo ogłoszeń „praca Niemcy bez języka” przede wszystkim dla pracowników z branży budowlanej. Bardzo często w ten sposób zatrudniają Polacy, którzy mieszkają w Niemczech. W tym przypadku praca za granicą bez języka nie będzie większym problemem.

Decydując się na pracę w Niemczech, zawsze należy dokładnie przeczytać umowę, żeby sprawdzić, jakie są warunki zatrudnienia, czyli wynagrodzenie, czas pracy czy okres wypowiedzenia.

Poszukiwania pracy – agencja czy ogłoszenia?

Gdzie szukać pracy w Niemczech? Bardzo często poszukiwania rozpoczyna się od ogłoszeń. To dobra metoda dla osób, które już znają niemiecki rynek pracy. Zawsze jednak przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić pracodawcę i umowę. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy ogłoszeniach typu „Praca Niemcy – bez języka, blisko granicy”. Zdarzają się bowiem nieuczciwi pracodawcy, przez których można zostać wykorzystanym.

Dużo pewniejszym sposobem jest poszukiwanie pracy przez agencję. To najlepsze rozwiązanie, gdy poszukiwana jest praca za granicą bez języka. Duża liczba ofert pracy, w tym także praca za granicą bez języka z zakwaterowaniem i fakt, że oferty są sprawdzone, sprawia, że osoba poszukująca pracy ma komfort wyboru. W ofertach agencji nierzadko znajdzie się też całkiem dobrze płatna praca w Niemczech bez języka.

Przed podjęciem współpracy trzeba jednak sprawdzić, czy agencja działa legalnie. Można to zrobić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Zalety poszukiwania pracy przez agencję

Dlaczego warto poszukiwać pracy w Niemczech przez agencję? Przede wszystkim jest to bardzo wygodny sposób. Agencja nie tylko przedstawi oferty, które są dobrze dopasowane do oczekiwań, ale także pomoże w w wypełnieniu dokumentów i przy załatwianiu różnych formalności. To jest duże ułatwienie, gdy poszukiwana jest praca w Niemczech bez znajomości języka.

Jednak najważniejszą zaletą takiego poszukiwania jest dotarcie do dużej liczby sprawdzonych ofert. Dzięki temu znalezienie pracy staje się proste. Dobra agencja nie tylko zapewni dobry kontakt z potencjalnym pracodawcą, ale pomoże także w znalezieniu zakwaterowania czy transportu.

Rate this post
Poprzedni artykułJak wygląda praca za granicą na gewerbie?
Następny artykułNieruchomości w Niepołomicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj