Chcąc sprzedać lub zwyczajnie dowiedzieć się, jaka jest wartość Twojej firmy, zapewne zasięgniesz porad doradców finansowych. Dzięki konsultacji dowiesz się, jakie kroki obejmuje wycena przedsiębiorstw. Omawianie kwestii finansowych może być dla niektórych osób problematyczne i stresujące. Dlatego zrozumiałe jest, że szukają najpierw pewnego rodzaju wyjaśnienia w internecie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby umożliwić wycenę biznesu? Jakie metody wyceny są najczęściej stosowane? Poznaj kilka podstaw, które pomogą Ci lepiej zrozumieć powyższy temat.
Cel wyceny przedsiębiorstwa
Podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań związanych z wyceną przedsiębiorstw, jest określenie, w jakim celu ma być ona wykonana. Taka dogłębna weryfikacja oczekiwań pozwala na dobranie odpowiedniej i skutecznej metody. Doradca korzysta z różnych strategii w przypadku sprzedaży majątku, likwidacji spółki, bądź określenia wartości rynkowej. Dlatego postaraj się ubrać w słowa swoje potrzeby i wymagania, ponieważ pomoże to przyspieszyć cały proces.
Informacje niezbędne przy wycenie przedsiębiorstwa
Firma, do której postanowisz się zgłosić w celu dokonania wyceny przedsiębiorstwa, powinna przedstawić Ci dokładną listę dokumentacji i informacji, jakich od Ciebie potrzebuje. Jak zapewne się domyślasz, każda wycena dokonywana jest indywidualnie, aby móc przeprowadzić jak najtrafniejszą ewaluację. Dlatego dostosuj się do podanych wytycznych w celu umożliwienia rozpoczęcia procesu analizy.
Analizy można dokonać, stosując różne metody wyceny. Metoda porównawcza jak sama nazwa wskazuje, porównuje Twój biznes do konkurencji. Metoda dochodowa bierze pod uwagę m.in. zysk netto oraz dywidenda. Natomiast do metod majątkowych wliczają się np. księgowa i likwidacyjna.
Dobór metod uzależniony jest od tego, jakich informacji potrzebuje Twój doradca oraz celów, które pomoże Ci osiągnąć przyszła ewaluacja.
Analiza i raport
Kiedy doradca wie już, jaki jest cel wyceny oraz posiada wszelkie inne niezbędne informacje, może przejść do procesu analizy. Brane pod uwagę będą nie tylko wyniki i potencjał Twojej firmy, ale również Twojej bezpośredniej konkurencji. Dzięki temu możliwe będzie celniejsze dopracowanie wyceny Twojego przedsiębiorstwa. Istotne są m.in. ścieżki rozwoju, kondycja finansowa oraz panujące obecnie na danym rynku trendy.
Po zakończeniu powyższego etapu otrzymasz raport, w którym zawarta będzie dokładna analiza oraz podsumowanie wraz z konkretną wyceną. Najczęściej raport będzie mieć formę zarówno papierową jak i cyfrową. Oprócz tego jego treść powinna być dla Ciebie czytelna i zrozumiała, ponieważ jego celem jest pomoc w podjęciu ważnych decyzji finansowych. Dlatego jeżeli nie rozumiesz pewnych aspektów i coś jest dla Ciebie niejasne, poproś swojego doradcę o wytłumaczenie. Raport ma Ci służyć jako źródło wiedzy, a nie być enigmą.