Przedsiębiorcze kobiety

Czy kobiecie trudno dostać się do wymarzonego stanowiska? Jakie cechy powinna mieć kobieta chcąca podjąć wymagającą pracę menedżera? Czy musi być to osoba przedsiębiorcza?

Na te i na wiele pytań próbowałam odpowiedzieć. Po przeanalizowaniu materiałów i własnych doświadczeń stwierdziłam, że jak najbardziej musi być to kobieta przedsiębiorcza.

Może się nam wydawać, że znajduję się mało kobiet zajmujących wysokie stanowiska, lecz nawet w naszym bliskim otoczeniu można zaobserwować wiele takich przykładów, ponieważ nie musi być to stanowisko typowo menedżerskie. Takie kobiety możemy spotkać między innymi na uczelniach w postaci prodziekanów rzadziej dziekanów i rektorów, ale także, jako kierowników własnych lub małych firm. Jak wiadomo osobą przedsiębiorczą nazywamy osobę kreatywną, odważną, stale dążącą do osiągnięcia zamierzonego celu. A czy nie można tak powiedzieć o menedżerkach? Kobieta, która dotarła na stanowisko na najwyższym szczeblu zarządzania i która wykształciła się w kierunku zarządzanie ludźmi moim zdaniem jak najbardziej jest osobą przedsiębiorczą. Coraz częstszym zjawiskiem jest zajmowanie stanowisk kierowniczych przez kobiety. Sytuacja zatrudnienia kobiet znacznie się poprawiła, gdyż występuje coraz większa liczba kobiet aktywnych zawodowo. Dawniej stanowiska kierownicze w większej mierze były sprawowane przez mężczyzn, którzy zdaniem dużej liczby zatrudniających byli bardziej przydatni i posiadają większe umiejętności kierownicze, interpersonalne i możliwości lepszej organizacji firmy. Stereotypy kobiety niepracującej a zajmującej się domem już od kilku a nawet kilkunastu lat został skutecznie zwalczony. Można zauważyć zwiększającą się liczbę stanowisk kierowniczych, które zajmują kobiety, co potwierdza ich kreatywność i dążenie do celu, a także potwierdza moją tezę postawiona na samym początku eseju.

Rozważając temat kobiety przedsiębiorczej należy podać kilka przykładów kobiet menedżerów czy kierowników wyższych szczebli, które poprzez swoją przedsiębiorczą postawę pracują na wysokich stanowiskach. Jeżeli miałabym wymienić trzy najbardziej przedsiębiorcze osoby na pierwszym miejscu wymieniłabym Urszulę Ciołeszyńską założycielkę Ambasady Przedsiębiorczości Kobiet, Małgorzatę Adamkiewicz dyrektor generalny grupy Adamed, oraz Beatę Szydło i Ewę Kopacz Prezes Rady Ministrów. Te przykłady tylko w niewielkim stopniu zobrazowały przedsiębiorczość kobiet, ale poszerzyły pogląd na moje stanowisko w tej sprawie. Chcąc szerzej rozwinąć temat przedsiębiorczości kobiet można za punkt przeważający na ich korzyść dodać, że uczą się być przedsiębiorcze poprzez udział lub uczestnictwo między innymi w Ambasadzie Przedsiębiorczości Kobiet, która zajmuje się zrzeszaniem kobiet, które odnoszą sukcesy prowadząc własną firmę bądź są zatrudnione w firmach na wysokich stanowiskach. Drugim plusem w drodze do polepszenia przedsiębiorczości kobiet jest ich edukacja z różnego rodzaju dziedzin, w których chciałyby pracować. Zdobywają wiedzę i tym samym wykształcenie by móc osiągnąć cel, jaki sobie założyły do zrealizowania. Na pewno wiele osób pokusiłoby się o stwierdzenie, że z moich rozważań wynika, że wszystkie kobiety są przedsiębiorcze. Odpowiedz na to pytanie jest moim zdaniem oczywista, nie wszystkie kobiety są przedsiębiorcze. Zależy to między innymi od ich odwagi, determinacji i chęcią osiągnięcia zamierzonego poziomu celu oaz od wielu innych cech. Jednak uważam, że taką cechę można w sobie wykształcić. Kobiety uczą się takiej postawy, ponieważ często nie chcą być podporządkowani poleceniom swoich szefów, ale chcą sami dla siebie być kierownikami. Maja własną filozofię, pomysły, marzenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, lecz często jest to spowodowane także brakiem pracy na stanowisku, na które aspirują. Zakładając działalności gospodarcze czasami niemal bez większych nadziei, że podołają temu ogromnemu zadaniu, lecz próbują nie boją się porażki, ponieważ postawiły sobie cel, który musi być zrealizowany. Poprzez pomoc, jaką daje państwo w postaci dotacji dla nowych osób zakładających działalność gospodarczą liczba kobiet, które są kierownikami firm znacznie się zwiększa. Cecha sprzyjającą rozwojowi przedsiębiorczości u kobiet jest determinacja, chęć pokazania społeczeństwu, że kobiety sprawdzają się, jako kierownicy czy menedżerowie. Kobiety przedsiębiorcze sprawdzają się w różnego rodzaju branżach nie zawsze będącymi branżami typowo kobiecymi. Niech argumentem przemawiającym za moją tezą będzie poniższy wykres ukazujący statystyczne ujęcie ilości kobiet pracodawców w świetle innych krajów.

Źródło: Przedsiębiorczość Kobiet w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2011, str.25

Polska wraz z ilością kobiet pracodawców przewyższa inne kraje wspomniane powyżej. W Polsce występuję prawie 3 % kobiet będących pracodawcami, mimo iż w dalszym ciągu występuję (w niewielkim stopniu) zjawisko dyskryminacji i „szklanego sufitu”, który jest barierą przedostania się kobiet na stanowiska kierownicze. Tu należy stwierdzić, że kobiety są pewne siebie i zdeterminowane, jeżeli postawią przed sobą jakiś cel, który chcą za wszelką cenę osiągnąć.

Plusy i minusy samozatrudnienia

Podsumowując należy podkreślić, że moim zdaniem kobiety są przedsiębiorcze, ponieważ dążą do celu, zakładają firmy, stale polepszają swoje cechy przedsiębiorcze, zatrudniają się w firmach początkowo na szczeblach niskich a następnie stopniowo w drodze awansu znajdują się na najwyższych szczeblach zarządzania. Pierwszym wnioskiem, który się nasuwa na koniec rozważań o przedsiębiorczości kobiet jest fakt, iż kobiety mimo jeszcze dość małej sile przebicia na polskim rynku pracy wciąż osiągają sukcesy i stale wzrasta liczba kobiet – kierowników, menedżerów itp. Sądząc po przeanalizowanych statystykach liczba kobiet w przedsiębiorstwach znacznie wzrośnie, ponieważ stały się one zdeterminowane, pewne siebie i dążące do osiągnięcia celów swoich i swoich firm. Każdy w inny sposób postrzega przedsiębiorczość i osoby przedsiębiorcze, jednak większość osób stwierdzi, że kobiety, które są menedżerami w dużym stopniu są to kobiety przedsiębiorcze. Dlaczego tylko w dużym stopniu? Dlatego, że nie każda kobieta jak zostało wcześniej wspomniane musi być osobą przedsiębiorczą. Barierami kobiet w dążeniu do polepszenia ich przedsiębiorczości może być zjawisko dyskryminacji, który w dalszym, lecz małym już stopniu występuję w środowisku pracy, ale także macierzyństwo, czyli ich przerwa w wykonywaniu danego zawodu. Kobiety w większości przypadków są to kobiety przedsiębiorcze, dążące do celu, kształcące się w wielu dziedzinach. W dążeniu do osiągnięcia cechy, jaką jest przedsiębiorczość pomaga im samodyscyplina, pewność siebie, a także uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach czy dołączenie na przykład do Ambasady Przedsiębiorczości Kobiet czy innych organizacji zajmujących się rozwijaniem przedsiębiorczości i aktywizacją zawodową kobiet.

www.bazadoradcow.pl

Rate this post
Poprzedni artykułContent is King – w czym tkwi sekret marketingu treści?
Następny artykułWynajem ładowarki teleskopowej – czy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj