Sprężarka tłokowa a śrubowa – jaki rodzaj wybrać?

Dziś na rynku możesz znaleźć wiele modeli sprężarek dopasowanych do potrzeb oraz oczekiwań użytkowników. Jednymi z najpopularniejszych są kompresory tłokowe oraz śrubowe. To właśnie nad inwestycją w te urządzenia często zastanawiają się potencjalni kupcy. Poznaj zalety obu rozwiązań i sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań sprężarki.

Sprężarka tłokowa – jak działa jeden z najchętniej wybieranych rodzajów kompresorów?

Sprężarka tłokowa od lat nie traci swojej popularności. Pomimo tego, że uznaje się ją za najstarsze urządzenie służące do zwiększania ciśnienia gazów, wciąż wiele osób uważa, że ten typ sprzętu to jeden z lepszych produktów na rynku kompresorów. Obecnie możesz wybierać spośród dużej liczby modeli sprężarek tłokowych, stanowiących silną konkurencję dla nowoczesnego, zautomatyzowanego sprzętu. Wszystko to za sprawą uniwersalności, którą odznaczają się opisywane kompresory.

Swoją renomę sprężarki tłokowe zawdzięczają wielu zaletom. Jeżeli postawisz na produkt pochodzący od sprawdzonego dostawcy, zyskasz wysokiej jakości urządzenie za niewielką cenę. Co więcej, naprawa opisywanego sprzętu nie jest trudna ani kosztowna. Ten rodzaj kompresorów wyróżnia się także na tle innych urządzeń łatwością obsługi. Należy pamiętać jednak o tym, że sprężarki tłokowe są zazwyczaj duże oraz ciężkie, przez co przenoszenie ich często jest trudne.

Dzięki temu, że dostępne są tak różne modele opisywanego typu sprężarki, urządzenia te są wykorzystywane przez wiele branż. Ponadto za sprawą łatwego montażu, na ich zakup decydują się nie tylko właściciele dużych przedsiębiorstw, lecz także osoby mające mniejsze warsztaty czy niewielkie serwisy samochodowe. Bezolejowe warianty sprężarek tłokowych są używane również w branży spożywczej oraz medycznej, ponieważ gwarantują one wysoką jakość sprężonego powietrza.

Czym jest i jak działa sprężarka śrubowa?

Sprężarka śrubowa zbudowana jest z dwóch wirników, które, obracając się, podnoszą ciśnienie powietrza. Tego rodzaju kompresory również można podzielić na modele olejowe oraz bezolejowe. Zakup określonego wariantu powinien zależeć przede wszystkim od tego, gdzie chcesz wykorzystać sprzęt. Warto jednak zauważyć, że w zależności od wybranego rodzaju sprężarki, element sprężający będzie wykonany z innego materiału. Ponadto kompresory olejowe są zazwyczaj bardziej wydajne od ich bezolejowych odpowiedników.

Zaletą sprężarek śrubowych jest ich rozmiar uniwersalność. Ponadto opisywane kompresory zazwyczaj działają bardzo cicho, co ma znaczenie przede wszystkim na dużych halach produkcyjnych, na których hałas jest szczególnie uciążliwy dla pracowników. Część modeli została dodatkowo wyposażona w tłumiki wibracji.

Sprężarki śrubowe bezolejowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie ważna jest sterylność powietrza, czyli w zakładach produkujących leki lub żywność. Z nowoczesnych technologii korzystają jednak również inne gałęzie przemysłu. Co więcej, kompresory śrubowe przenośne można zobaczyć na placach budowy, gdzie służą jako sprzęt zasilający maszyny. Podobnie jak w przypadku wariantów tłokowych, sprężarki śrubowe są uznawane za urządzenia uniwersalne.

Kompresor tłokowy a śrubowy – podstawowe różnice

Między sprężarkami tłokowymi a śrubowymi można wskazać różnice, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań najlepszego modelu. Jedną z ważniejszych różnic jest opisany wcześniej sposób pracy tych dwóch urządzeń. Co więcej, drugie z wymienionych kompresorów są znacznie cichsze niż warianty tłokowe. Za ich zakupem przemawiają także mniejsze drgania podczas sprężania powietrza. Ma to szczególne znaczenie dla osób ceniących komfort w pracy.

Ważną różnicą jest cena obu rodzajów urządzeń. Sprężarki tłokowe są zazwyczaj tańsze od zaawansowanych technologicznie modeli śrubowych. Warto przy tym zauważyć, że samo korzystanie zarówno z jednego, jak i z drugiego typu kompresorów generuje podobne koszty, choć warianty śrubowe uznawane są za bardziej energooszczędne. Jeśli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy, ale zależy Ci na dobrym urządzeniu, wybierz sprężarkę tłokową. Zadbaj jednak o to, aby sprzęt pochodził od renomowanego producenta takiego jak niemiecka firma BOGE, której przedstawicielem w Polsce jest Pneumatik.

Warianty śrubowe są polecane do przedsiębiorstw, gdzie praca tego typu urządzeń jest ciągła. Ma to związek z faktem, iż modele tłokowe wymagają odpowiednich przerw, aby nie były narażone na awarię. Przy podejmowaniu decyzji o kupnie sprężarki należy także pamiętać, że nie tylko od rodzaju urządzenia zależy jego wydajność. Niskiej jakości kompresor śrubowy prawdopodobnie nie dorówna mniej zaawansowanemu technologicznie, jednak wykonanemu z najwyższą precyzją, wariantowi tłokowemu.

Sprężarka śrubowa czy tłokowa – na którą postawić?

Chcąc wybrać odpowiednią sprężarkę dla siebie, należy wziąć pod uwagę to, czego oczekuje się od danego urządzenia. Jeżeli zależy Ci na jak największej wydajności i jesteś zwolennikiem nowoczesnych technologii, postaw na wariant śrubowy. Taka maszyna może pracować nieprzerwanie przez wiele godzin, a dodatkowo jest cicha, dzięki czemu nie przeszkadza innym osobom przebywającym w warsztacie czy na hali podczas wykonywania obowiązków. Wysokiej jakości sprężarki wyróżniają się także bardzo długą żywotnością, więc inwestując w ten sprzęt, zyskujesz pewność, że będzie on służyć Ci przez wiele lat.

Kompresor tłokowy to dobry wybór dla każdego, kto szuka kompromisu między jakością a ceną, ponieważ za ten model prawdopodobnie zapłacisz mniej niż za jego śrubowy odpowiednik. Jeśli jednak postawisz na sprzęt od dobrego producenta, możesz liczyć na to, że sprężarka spełni swoją funkcję i sprawdzi się nie tylko w małym warsztacie, lecz także w większych przedsiębiorstwach. Ponadto wariant tłokowy wysokiej jakości to też wydajny oraz niezawodny sprzęt, który może być wykorzystywany w wielu branżach.

Gdzie najlepiej kupić sprężarkę?

Sprężarki są dziś dostępne w wielu sklepach. Warto jednak zdecydować się na zakup tego rodzaju urządzeń tylko od autoryzowanych przedstawicieli. W innym przypadku możesz trafić na sprzęt, który pomimo zapewnień sprzedawcy, nie będzie wydajny lub szybko ulegnie awarii. Wybierając sprawdzony sklep, zyskujesz gwarancję, że wszystkie kupione tam urządzenia będą wydajne, a także bezawaryjne.

Część firm ma w swojej ofercie montaż kompresorów, dlatego, decydując się na ich usługi, nie musisz szukać dodatkowo osób, które zajmują się instalacją tego rodzaju urządzeń. Warto także postawić na przedstawiciela zapewniającego serwis sprzedawanego sprzętu. Dzięki temu wszelkie usterki zostaną usunięte przez specjalistów, a jeżeli jakieś części będą wymagać wymiany – w urządzeniu nie znajdą się podzespoły gorszej jakości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik, oferującą szeroki wybór sprężarek tłokowych.

FAQ:

1. Sprężarka tłokowa czy śrubowa – który kompresor ma większą wydajność?

Choć wydajność zależy przede wszystkim od specyfikacji określonego modelu, zazwyczaj większe możliwości mają sprężarki śrubowe.

2. Która sprężarka jest tańsza?

Zwykle cena sprężarki tłokowej jest niższa niż śrubowej ze względu na to, że w drugim z wymienionych kompresorów stosuje się nowszą technologię.

3. Czy warto kupować sprężarki od autoryzowanych przedstawicieli?

Tak, ponieważ dzięki temu zyskujesz pewność, że kupione urządzenie jest najwyższej jakości.

Rate this post
Poprzedni artykułAkcje giełdowe a ryzyko inwestycyjne. Na co najbardziej uważać?
Następny artykułWciągniki a wciągarki, czym się różnią, które podlegają dozorowi UDT?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj