Wciągniki a wciągarki, czym się różnią, które podlegają dozorowi UDT?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wciągniki i wciągarki to urządzenia tego samego typu. Wbrew pozorom jednak to dwa różne urządzenia. Warto wiedzieć więc, czym są i czym się między sobą różnią. Które z urządzeń podlegają dozorowi UDT? Wiedza ta jest szczególnie potrzebna tym osobom, które pracują na stanowisku operatora suwnicy i w swojej pracy mają do czynienia z różnego rodzaju ciągnikami. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Zastosowanie wciągników i wciągarek

Wciągniki i wciągarki popularnej firmy Demag wykorzystywane są w wielu branżach. To urządzenia, które zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego (UTB), a ich głównym zadaniem jest bezpieczne transportowanie różnego rodzaju produktów. Ponadto wciągniki i wciągarki zaliczane są do grupy dźwignic określanych mianem tzw. prostych. Z uwagi na to, że są urządzeniami transportu bliskiego, podlegają dozorowi technicznemu prowadzonemu przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

W jakich branżach najczęściej wciągniki i wciągarki znajdą swoje zastosowanie? Tu mowa głównie o przemyśle, budownictwie czy halach montażowych oraz w miejscach takich jak magazyny, w których dokonywany jest przeładunek towarów. Jakie jednak są najważniejsze różnice między wciągnikiem a wciągarką? Piszemy o tym poniżej.

Wciągnik – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wciągnik. To swego rodzaju dźwignica, której zadaniem jest przenoszenie ładunków pionowo. W praktyce czynność ta odbywa się najczęściej za pomocą liny lub łańcucha, które są połączone z hakiem. Tym samym nikogo nie powinno dziwić, że w branży wyróżnia się dwa główne rodzaje tych urządzeń: wciągnik linowy oraz wciągnik łańcuchowy. Szeroki wybór popularnych wciągników linowych znaleźć można na stronie.

Wciągniki najczęściej są przesuwane po nieruchomym torze, jednak występują także jako urządzenia pracujące stacjonarnie. Warto podkreślić, że obudowa wciągnika stanowić będzie jednocześnie jego konstrukcję nośną.

Wciągniki klasyfikuje się także według rodzaju zastosowanego napędu. Tym samym można wyróżnić wciągnik elektryczny, pneumatyczny oraz ręczny. W dwóch pierwszych zespołem napędowym pozostaje silnik oraz przekładnie. Z kolei w przypadku wciągnika ręcznego stosuje się zazwyczaj przekładnie ślimakowe oraz planetarne, jak również przełożenie wielokrążka.

Ponadto warto dodać, że wciągniki często są używane na przemian z żurawiami, suwnicami oraz dźwigami.

Cechy charakterystyczne wciągarki

Wciągarki w porównaniu z opisanymi wyżej wciągnikami mają zdecydowanie szersze zastosowanie oraz oferują większe możliwości. Nie dość bowiem, że mogą podnosić ładunek pionowo w górę, to do tego również umożliwiają przesuwanie go w bok. Ponadto znajdują zastosowanie także przy naciąganiu liny lub drutu.

Wciągarki sklasyfikować można m.in. ze względu na rodzaj zastosowanego w nich napędu. Tym samym wyróżnia się wciągarki elektryczne, hydrauliczne lub wyposażone w napędy zewnętrzne. Ponadto wciągarka wyróżniać się będzie osobną konstrukcją nośną, którą stanowić będzie rama. Ta z kolei dostępna jest w trzech opcjach: jako rama stała, przesuwna lub przejezdna.

Wciągnik a wciągarka – najważniejsze różnice

Skoro wiadomo już, czym są wciągniki, a czym wciągarki, warto podsumować najważniejsze różnice między tymi dwoma rodzajami dźwignic. Najistotniejszą kwestią je różniącą pozostaje element nośny. W przypadku wciągnika będzie on stanowił obudowę urządzenia, z kolei w przypadku wciągarki mowa będzie o ramie dostępnej w trzech wersjach.

Zasady dozoru UDT

Urządzenia zaliczane do grupy urządzeń transportu bliskiego (UTB) podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Do grupy tych urządzeń zalicza się rzecz jasna wciągniki i wciągarki. Jak jednak wygląda kwestia dozoru w praktyce? Szczegółowe warunki dozoru są regulowane przez odrębne przepisy oraz rozporządzenia. Zgodnie z ich zapisami uproszczonym dozorem UDT objęte są urządzenia transportu bliskiego o udźwigu do 250 kg, z wyłączeniem urządzeń służących do przemieszczania osób. Ponadto dozór uproszczony dotyczyć będzie także wciągników i wciągarek z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg oraz wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów, o udźwigu nieprzekraczającym 2000 kg. Tego rodzaju urządzeń nie trzeba zgłaszać do UDT i badań, jednak należy pamiętać o zapewnieniu konserwacji wykonywanej przez osoby legitymujące się odpowiednimi uprawnieniami.

Jak najlepiej dobrać wciągnik lub wciągarkę?

Podczas wyboru rodzaju dźwignicy warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na zadanie, które stoi przed tego rodzaju urządzeniem. Sam ciężar ładunków nie będzie stanowić jedynego kryterium wyboru. Równie istotne będzie również to, w jaki sposób ładunki będą miały być podnoszone oraz w jakim kierunku będą przemieszczane. Do tego nie można zapominać i o czasie eksploatacji urządzenia, rodzaju otoczenia, w którym będzie ono działać (tu liczy się przede wszystkim dobór klasy szczelności) oraz typie napędu, który będzie niezbędny do wykorzystania.

Rate this post
Poprzedni artykułSprężarka tłokowa a śrubowa – jaki rodzaj wybrać?
Następny artykułIle kosztuje kurs lutowania i czy warto się na niego zdecydować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj