Wózek widłowy – kiedy warto go wynająć, a kiedy opłaca się go zakupić?

Wózek widłowy obecnie zalicza się do grupy podstawowego i zarazem niezbędnego wyposażenia większości firm. Szczególnie sprawdza się w magazynach oraz tam, gdzie trzeba przenosić z miejsca na miejsce, układać w stosy czy ładować i rozładowywać palety. Nie jest to jednak wyłączne zastosowanie wózków. Dzięki szerokiej gamie osprzętu za ich pomocą można przenosić kosze z butlami, gazowymi, big bagi podwieszane na haku, beczki i wiele innych ładunków.

Osprzęt, w jaki można wyposażyć wózek widłowy, sprawia, że jest to sprzęt uniwersalny, odpowiednio dopasowany do wideł trawers wyposażony w uchwyt lub haki. Nakładka czy kosz umożliwią przeniesienie każdego typu materiału, czy pojemnika, a także pracownika. Wózki widłowe są dostępne w wielu wariantach udźwigu, z napędem spalinowym, elektrycznym i gazowym. W efekcie mogą pracować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Kiedy warto wynająć wózek widłowy?

Chociaż wózek widłowy w wielu sytuacjach jest niezastąpiony, sprzęt budowlany czy magazynowy nie należy do tanich. Dlatego nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na taką inwestycję natychmiast, gdy pojawi się potrzeba. Często środki na zakup trzeba wygospodarować w drodze oszczędności i planowania. Dlatego w sytuacjach naglących warto zdecydować się na wynajem wózków widłowych.

Okoliczności, w których wypożyczalnia sprzętu budowlanego jest najlepszym rozwiązaniem, bywają różne. Może się zdarzyć, że firma otrzyma intratne zlecenie, do którego realizacji niezbędny będzie wózek widłowy. Do takich zalicza się sytuacja, gdy zamówienie obejmuje nie tylko produkcję, ale również paletyzację i transport towarów. Wypożyczenie urządzenie będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli wózek będący własnością firmy ulegnie awarii i będzie wymagał dłuższej naprawy.

Dotrzymywanie terminów realizacji zleceń w biznesie jest potwierdzeniem wiarygodności firmy. Dlatego każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby problemy sprzętowe nie spowodowały opóźnień. Wypożyczenie wózka widłowego na dobę, dwie lub kilka dni z pewnością pozwoli temu zapobiec. Będzie też atrakcyjniejsze pod względem poniesionych kosztów niż zakup nowego urządzenia potrzebnego tylko na czas naprawy sprzętu.

Kiedy zakup wózka widłowego będzie lepszym rozwiązaniem?

Wypożyczenie wózka widłowego nie jest oczywiście rozwiązaniem dla każdego. Istnieją sytuacje, w których wynajem jest znacznie mniej opłacalny od zakupu, tym bardziej że tego drugiego można dokonać na raty lub na podstawie umowy leasingu. Kiedy zakup jest lepszym wyborem? Otóż z pewnością o nowy sprzęt powinien postarać się przedsiębiorca, który rozszerza profil działalności firmy, a nowe zadania będą wymagały intensywnego używania takiego sprzętu.

Zakup nowego wózka jest też wskazany, gdy ten posiadany jest już w bardzo złym stanie, a korzystanie z niego stwarza ryzyko wypadku. Warto pamiętać, że urządzenia podnośnikowe wymagają atestu UDT. Wózek widłowy o ograniczonej sprawności, którego remont czy naprawa są już niemożliwe, z pewnością nie przejdzie takiego sprawdzianu i nie zostanie dopuszczony do pracy.

Z drugiej strony nawet długoterminowe użytkowanie wózka z wypożyczalni pozwala wyeliminować wiele problemów. Jednym z nich jest również dbanie o dobry stan techniczny urządzenia. W przypadku zakupu właściciel musi sam zadbać nie tylko o okresowe przeglądy techniczne i certyfikat UDT. Ma też obowiązek przeprowadzać konserwacje i wykonywać naprawy we własnym zakresie. Powierzanie tego zadania przypadkowemu serwisowi może skończyć się wysokimi wydatkami. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego, która oferuje wynajem wózków widłowych, w ramach opłaty zapewnia też serwis i przeglądy.

Długoterminowy wynajem wózka widłowego – rozwiązanie pośrednie?

Wypożyczalnia maszyn budowlanych zazwyczaj oferuje możliwość wynajmu sprzętu na krótki lub długi okres. Co ciekawsze, im jest on dłuższy, tym korzystniejsza jest opłata za każdy dzień użytkowania sprzętu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wraz z okresem eksploatacji wzrasta też ryzyko wystąpienia awarii sprzętu i pojawia się potrzeba jego konserwacji. Dlatego wynajem długoterminowy z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż wypożyczenie na kilka dni.

Czy jest to jednak rozwiązanie dobre na stałe, czy tylko pośrednie? Odpowiedź zależy od wielu czynników, do których zaliczają się np. intensywność eksploatacji wózka, dostęp do sprawdzonego i niedrogiego serwisu technicznego, stałość (lub sezonowość) działalności firmy czy dysponowanie większymi kwotami gotówki. Jeśli w planach jest intensywne użytkowanie sprzętu przez kilka czy kilkanaście kolejnych lat z pewnością warto zdecydować się na jego zakup.

Wynajem wózków widłowych – którą wypożyczalnię sprzętu budowlanego wybrać?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wynajem sprzętu budowlanego, z pewnością będzie poszukiwał dobrej i sprawdzonej firmy, która go oferuje. Zalicza się do nich wypożyczalnia sprzętu budowlanego Terbud z miejscowości Bojszowy koło Katowic, która prowadzi między innymi wynajem wózków widłowych. Firma świadczy usługi już od wielu lat, zaopatrując w sprzęt budowlany i narzędzia klientów z Górnego Śląska oraz z innych rejonów Polski. Wypożyczalnia proponuje wynajem krótko- i długoterminowy, zapewnia transport maszyn do Klienta oraz pełne wsparcie techniczne.

Rate this post
Poprzedni artykułReal Time Bidding – co warto o nim wiedzieć?
Następny artykułAkcje giełdowe a ryzyko inwestycyjne. Na co najbardziej uważać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj