Wszystko, co musisz wiedzieć o letnich cięciach drzew owocowych

Każdy portal rolniczy może nauczyć nas nowych rzeczy – zarówno o rolnictwie, jak i ogrodnictwie. To wiedza, którą warto posiadać, by cieszyć się zadbanym gospodarstwem oraz pięknym ogrodem. W obecnym okresie należy zająć się drzewami owocowymi. W większości przypadków ich cięcie wykonuje się zimą i wczesną wiosną, a zabieg ten uzupełnia się latem – tak jest w przypadku gruszy czy jabłoni. Jeśli chodzi jednak o drzewa takie jak na przykład wiśnie czy czereśnie, ich cięcie następuje w okresie letnim, po zebraniu owoców.

Cięcia gruszy i jabłoni

Każdy portal rolniczy potwierdzi, że cięcia gruszy i jabłoni wykonuje się w okresie zimowym oraz wczesnowiosennym. Latem uzupełnia się jedynie ten proces. Kiedy? Nie ma jednego konkretnego terminu, a do sprawy należy podejść indywidualnie. Okres letnich cięć uzupełniających trwa od czerwca do połowy września. Proces należy przeprowadzić około 3 tygodnie przed planowanym zbiorem.

Cięcie, nawet to uzupełniające, musi zostać wykonane w sposób staranny. Jego głównym celem jest usunięcie nadmiaru silnych przyrostów, ale dzięki niemu powinno się również wystawiać owoce na słońce.

W procesie cięcia uzupełniającego ważna jest temperatura. Najlepiej wykonywać je w dni suche, ale nie upalne i słoneczne. Jeżeli bowiem zetniemy fragmenty, a słońce gwałtownie przedostanie się do zacienionych dotąd miejsc, owoce mogą doznać oparzeń słonecznych na skórkach.

Cięcia śliw

Posiłkując się informacjami z licznych portali rolniczych, można uznać, że sposób cięcia śliw jest podobny do tego przy gruszy i jabłoni. Śliwy wypuszczają nierzadko pionowe pędy, które nie owocują, ale zacieniają inne, przez co blokują dostęp światła owocom. Cięcie uzupełniające, wykonywane w okresie letnim, jest tu więc konieczne, by zapewnić owocom zdrowy i prawidłowy wzrost.

Aby uniknąć nadmiernego i szkodliwego zagęszczenia, letnie, uzupełniające cięcie powinno się wykonać w czerwcu lub najpóźniej na początku lipca. Uszczykiwanie i skracanie wierzchołków ułatwi wiązanie pąków kwiatowych w nowym sezonie, więc zdecydowanie warto o to zadbać.

Cięcia wiśni i czereśni

Portale rolnicze są zgodne: cięcia wiśni i czereśni wykonuje się w okresie letnim, już po zbiorach owoców. Powodem takiego terminu jest tendencja drzew pestkowych do zapadania na choroby drewna i kory. Oznacza to, że rany powstałe po kontakcie z piłą muszą goić się jak najszybciej, a proces ten najlepiej przebiega w lecie. Cięcie nie powinno nastąpić później niż w połowie września. Aby zapewnić bezpieczeństwo drzewu, należy cyklicznie usuwać pędy ze środka korony oraz te chore i rosnące w sposób nieprawidłowy (pionowo, ku górze, do środka korony).

Wiśnie i czereśnie owocują w jedno- oraz dwuletnich pędach. Chcąc nakłonić do tego drzewo, należy przycinać stare konary – nie wszystkie, by uniknąć znacznego osłabienia owocowania. W przypadku cięcia wiele zależy również od odmiany danego drzewa. Wiśnie Łutówki wymagają regularnego skracania pędów nad pąkiem wegetatywnym, a Nefris – ucinania bez skracania.

Rate this post
Poprzedni artykułJak doładować telefon na kartę?
Następny artykułEkspresy marki Bezzera – urządzenia dla profesjonalistów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj