Zmiany w składkach ZUS dla małych przedsiębiorców

Z początkiem 2020 roku wejdą w życie zmiany w opłacaniu składek ZUS przez najmniejszych przedsiębiorców. Wprowadzony będzie nowy model płacenia składek uzależniający ich wysokość od dochodów.

Na czym ma polegać mały ZUS plus?

Celem wprowadzanych zmian jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej najmniejszym podmiotom. Rząd szacuje, że z tego programu będzie mogło skorzystać około 320 tysięcy firm. Jest on, więc rozszerzeniem małego ZUS-u wprowadzonego z początkiem 2019 roku, z którego korzysta około 180 tysięcy firm. Główne kryteria programu mówią o tym, że skorzystać z niego będą mogli przedsiębiorcy, którzy w miesiącu mają przychody nie wyższe niż 10 000 zł i jednocześnie dochody nie wyższe niż 6 000 zł. Kolejnym warunkiem jest prowadzenie działalności w roku ubiegłym, przez co najmniej 60 dni. W chwili obecnej nie do końca znane są wszystkie szczegóły wprowadzanych zmian, dlatego wielu przedsiębiorców może nie wiedzieć, jak postąpić by móc płacić mniej na ZUS. W takiej sytuacji bardzo przyda się doradztwo podatkowe we Wrocławiu. Warto korzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą, jakie wybrać rozwiązanie, by zyskać w długiej perspektywie czasowej. Warto w tym miejscu zauważyć, że z ulg można korzystać jedynie przez 36 miesięcy. Ponadto w tym okresie, płacone będą niższe składki emerytalne, co również odbije się na wysokości przyszłej emerytury. Każdy, więc powinien indywidualnie zastanowić się, jakie wybrać rozwiązanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Politycy podczas promowania tego rozwiązania wskazywali na kwotę 500 zł oszczędności w stosunku do starego systemu. Warto jednak zauważyć, że oszczędności te dotyczyć będą jedynie składek społecznych. Do kwoty obliczonej na nowych zasadach trzeba będzie dodać jeszcze składkę zdrowotną, która co roku rośnie. Nie do końca jasne jest w tym momencie jak zostaną potraktowani przedsiębiorcy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tym bardziej warto postawić na dobre doradztwo podatkowe we Wrocławiu, dzięki czemu przedsiębiorca będzie miał pewność, że zyska na nowym rozwiązaniu. Aby móc skorzystać ze zmian trzeba zgłosić się do ZUS do 31 stycznia 2020 roku.

Rate this post
Poprzedni artykułArchiwizacja dokumentów i akt – jak to wygląda w dobie RODO?
Następny artykułKiedy warto korzystać z usług doradcy podatkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj