Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które towarzyszy nam przez długie lata, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować tę decyzję i wziąć pod uwagę szereg czynników. W jaki sposób przygotować się do wzięcia kredytu?

By kredyt hipoteczny nie stał się utrapieniem

Choć większość kredytobiorców narzeka na obecność hipoteki w kosztach utrzymania domu czy mieszkania – są oni w stanie poradzić sobie z tym zobowiązaniem. Jednak jeśli nie przemyślimy odpowiednio kwestii związanych z kredytem, może okazać się, że wysokość raty stanie się trudna do udźwignięcia w gospodarstwie domowym. Podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę i w jaki sposób przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego, by nie stanowił on dużego problemu w codziennym życiu.

Ocena zdolności kredytowej

Jedną z najistotniejszych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę, aby uzyskać kredyty w Krakowie i innych dużych miastach Polski, jest zdolność kredytowa. Najogólniej kwestię ujmując, jest to ocena tego, ile właściwie jesteśmy w stanie zwrócić bankowi przy minimalnym ryzyku po jego stronie.

Ocena ta jest dokonywana na podstawie szeregu czynników, głównie na podstawie rodzaju zatrudnienia, wysokości zarobków i zobowiązań. Co oczywiste, większe szanse na wystarczająco wysoki kredyt pod hipotekę mają osoby niezadłużone, posiadające umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony, choć nie jest to konieczność. Po dokonaniu kompleksowej oceny wszystkich czynników, bank jest w stanie określić, jaką kwotę może nam pożyczyć. Ponadto ważna jest również historia kredytowa – nie tylko w tym banku, w którym próbujemy pozyskać dodatkowe środki na zakup mieszkania. To oznacza, że jeśli kiedykolwiek nie spłaciliśmy karty kredytowej czy raty kredytu – ta informacja będzie znajdować się w BIK i zaniży naszą ocenę.

Jednak jeżeli wcześniej korzystaliśmy z mniejszych czy większych pożyczek gotówkowych lub zakupów ratalnych, czy kart kredytowych i regulowaliśmy należności na czas – to zdecydowanie zwiększa szansę, że nasza ocena klienta jest wystarczająco wysoka, by zakupić wybrane lokum.

Kredyty Kraków, a faktyczne możliwości gospodarstwa domowego

Kredyty w Krakowie umożliwiające zakup nieruchomości, są stosunkowo wysokie. Jest to jedno z większych i dość popularnych pod kątem mieszkaniowym miast w Polsce, a co za tym idzie – ceny za metr kwadratowy są wyższe niż w innych miastach. Dlatego też przed wzięciem kredytu należy dokładnie przygotować się do tego procesu, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki gospodarstwa domowego. Należy zastanowić się, ile tak naprawdę jesteśmy w stanie zapłacić i jakie koszty możemy ponieść, by budżet domowy wciąż wystarczał na pozostałe wydatki i umożliwiał odłożenie pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Jeśli okaże się, że dane mieszkanie czy dom jest zbyt drogie – lepiej zrezygnować i poszukać czegoś mniejszego lub bardziej oddalonego od centrum Krakowa. W ten sposób uda nam się nie tylko zainwestować we własne lokum, ale również pozyskać kredyt hipoteczny na miarę możliwości.

Kredyt hipoteczny – załatwiać sprawy samodzielnie czy ze wsparciem?

Kolejną kwestią, którą warto rozważyć przed wzięciem kredytu, jest to, czy chcemy załatwić wszystko samodzielnie, czy może wolimy skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób: tych, którzy nie mają czasu i możliwości samodzielnie biegać od banku do banku, pozyskując oferty kredytowe, a także dla tych, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy o tym procesie. Dzięki wsparciu profesjonalisty można liczyć, że pozyskanie kredytu będzie zdecydowanie szybsze i łatwiejsze, a parametry kredytu – dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

Przede wszystkim, expert kredytowy posiada zdecydowanie szerszą wiedzę o procesie pozyskiwania środków w ramach kredytu hipotecznego, a także orientuje się w bieżących ofertach i procedurach wielu banków. Wiedza oraz doświadczenie pozwalają mu szybko ocenić, w których bankach mamy szanse uzyskać najkorzystniejsze świadczenie. Wsparcie doświadczonego doradcy kredytowego może okazać się przydatne również na kolejnych etapach współpracy z bankiem. Wiele formalności, które trzeba załatwić wydaje się być wyjątkowo skomplikowanymi dla osób, które nie znają się na bankowości. Tymczasem dla doradcy kredytowego cały ten proces jest nie tylko szybki, ale również zrozumiały, dzięki czemu jest on w stanie przeprowadzić nas przez proces szybko i efektywnie.

5/5 - (1 vote)
Poprzedni artykułProfesjonalne niszczenie dokumentacji – na czym polega? O czym warto pamiętać?
Następny artykułCzy PIT-37 można wysłać mailem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj