Konto wielowalutowe – na co zwrócić uwagę przy zakładaniu?

Konto wielowalutowe działa jak konto osobiste, jednak z tą opcją, że możesz na nim trzymać środki w różnych walutach. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu przypadkach. W końcu jeszcze nigdy pieniądze między państwami nie krążyły tak swobodnie jak teraz. Zarabiamy w różnych walutach, mamy kredyty w różnych walutach, coraz chętniej wyjeżdżamy i płacimy w obcych walutach. Jak założyć konto wielowalutowe?

Konto walutowe z usługą wielowalutową

Konto walutowe wygląda tak samo jak standardowy rachunek osobisty. Można z niego wykonać wszystkie typowe transakcje, jak przelewy, płatności w Internecie, a nawet prowadzić na nim lokatę czy rachunek oszczędnościowy. Bardzo często konto walutowe ma także kartę płatniczą, co ułatwia wykonywanie wszelkich płatności.

Usługa wielowalutowa dotyczy właśnie karty. Możesz ustalić, jakimi walutami będziesz płacić bez przewalutowywania. Dlaczego to się opłaca? Przewalutowywanie następuje najczęściej po kursach bankowych, które z reguły nie są szczególnie korzystne. Co więcej, często jest tak, że za transfer należy zapłacić opłatę manipulacyjną, która z reguły jest po prostu dość wysoka. Konto wielowalutowe pozwala na przechowywanie pieniędzy w różnych walutach. Idealnie sprawdza się w przypadku osób, które często podróżują lub zarabiają w firmach międzynarodowych.

Konto wielowalutowe – na co zwrócić uwagę

Zakładając konto wielowalutowe, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, by wybrać najlepszą opcję. Podpowiadamy, na czym się skupić, przeglądając oferty banków.

Waluty możliwe do operacji

Po pierwsze trzeba sprawdzić, jakie waluty można trzymać na koncie. Z reguły są to te najbardziej podstawowe – dolar, euro, funt czy frank. Jeśli jednak potrzebujesz konta, na którym można gromadzić wiele walut lub zupełnie inne, także jest bardzo wiele ofert. Najbardziej popularne są oczywiście chiński juan, rubel, meksykańskie peso, jen, korona norweska czy duńska. Niektóre banki oferują konta wielowalutowe dla firm, w których możesz negocjować warunki i listę walut, jakimi operujesz.

Wszystkie koszty konta

Zwykłe konta osobiste często są darmowe, ale konta walutowe nie zawsze. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są koszty jego prowadzenia, ile wynosi opłata i jakie są warunki jej zmniejszenia. Czasami także dochodzą dodatkowe koszty do konta, jak na przykład opłaty za transfer pieniędzy.

Ile wynosi spread

Warto także zwrócić uwagę na to, ile w danym banku wynosi spread. Z reguły jest on wyrażany procentowo, więc trudno to dokładnie policzyć, jednak można go sprawdzić. Co to jest? W skrócie można powiedzieć, że jest to różnica między kursem sprzedaży a kursem zakupu pieniędzy w innej walucie. Bank z reguły kupuje po tańszej kwocie, niż sprzedaje. Warto sprawdzić, jak duża jest ta różnica, by jak najmniej stracić na przewalutowaniach.

Karta płatnicza i związane z nią koszty

Zwróć także uwagę na to, czy konto wielowalutowe obsługiwane jest przez kartę płatniczą, a jeśli tak, to jakie są koszty jej prowadzenia. Często są niskie lub zerowe, ale pod warunkiem, że spełnisz jakieś założenia. Zapoznaj się z tymi warunkami (liczba wypłat, suma transakcji) i sprawdź, czy jesteś w stanie je wypełnić.

 

Rate this post
Poprzedni artykułPIT 28 w 2020 roku – na jakich zasadach rozliczamy deklarację za 2019 rok?
Następny artykułArchiwizacja dokumentów i akt – jak to wygląda w dobie RODO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj